Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Více o kostech a estrogenu

Nedávný švédský výzkum vrhá nové světlo na naše porozumění vztahu mezi hormonální terapií (HRT) a kvalitou kostí. Výzkumníci zjistili, že běžné uživatelky hormonální terapie měly pouze třetinové riziko zlomeniny krčku oproti těm, kteří ji neužívaly.
Rubrika: Zdraví ženy
|
Typ článku: Studie

Nezdá se však, že by hormonální terapie měla na kvalitu kostí dlouhodobý účinek. Pět let poté, co ženy přestaly terapii užívat, nebyl již její ochranný účinek zřejmý.

Vzhledem k tomu, že dlouhodobé užívání hormonální terapie se klade do souvislosti se zvýšeným rizikem rakoviny prsu, mnohé ženy se brání tomu, aby ji užívaly až do pokročilého věku, kdy kosti slábnou. Výzkumníci však zjistili, že ty ženy, které začaly s terapií později - devět let po přechodu - byly proti zlomenině krčku chráněny stejnou měrou, jako ženy, které začaly terapii hned po menopauze.

Rozhodnutí, zda terapii vůbec nasadit, by mělo být učiněno na základě zhodnocení individuálního rizika každé ženy. Pozdější nasazení terapie může být snad jednou z cest, jak získat určitý prospěch a přitom minimalizovat zdravotní rizika.

Br Med J 316:1858,1998

Počet přečtení: 3315
Datum: 12. 9. 2003