Veganská strava pomáhá při cukrovce | Prameny zdraví

Veganská strava pomáhá při cukrovce

Podle studie vypracované týmem dr. Nicholsona z Physicians Committee for Responsible Medicine ve Washingtonu pomáhá striktní veganská strava udržet pod kontrolou hladinu krevního cukru u cukrovkářů, kteří mají diabetes mellitus (tedy cukrovku II. typu, která vzniká v dospělosti).

Veganská strava pomáhá při cukrovce

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Studie

Téměř 95% veškerých diabetiků má cukrovku II. typu, ke které dochází, když se tělo postupně stává méně citlivým na inzulín, což vede k potenciálně nebezpečným výkyvům hladiny krevního cukru. Ve studii porovnávali vědci výsledky sedmi pacientů, kteří po dobu dvanácti týdnů konzumovali stravu s nízkým obsahem tuku založenou pouze na potravinách rostlinného původu, se čtyřmi dalšími diabetiky, kteří dodržovali benevolentnější nízkotučnou stravu.

U skupiny na nízkotučné veganské stravě došlo k poklesu krevního cukru na lačno o 28%, u druhé skupiny o 12%. Veganská skupina ztratila na váze 7,2 kg, druhá skupina 3,8 kg. Tři pacienti z veganské skupiny snížili dávkování léků, jeden mohl léky dokonce zcela vysadit. Naproti tomu v kontrolní skupině nebyl žádný pacient, který by mohl snížit dávkování léků.

Preventive Medicine 1999;29:97-91

Počet přečtení: 5 054 Datum: 1. 1. 1970