Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Vděčnost je dobrá pro tělo i ducha

Nejnovější výzkum potvrzuje starou zkušenost: čím jsme šťastnější, tím máme nižší riziko infarktu. Existuje nějaký recept na vděčnost? Přečtěte si, co vděční lidé dělají jinak než ostatní.
|
Typ článku: Články

Je už dobře známé, že duševní a tělesné zdraví jsou úzce propojené. Dr. Paul Millis z University of California už roky zkoumá propojení duševního zdraví se zdravím srdce. Pozitivní přístup je spojen s nižším rizikem srdečního onemocnění, protože redukuje stres, úzkost, depresi, které jinak přispívají ke vzniku kardiovaskulárních chorob.

Ale co vděčnost a srdce? Ukázalo se, že čím jsou lidé vděčnější, tím jsou zdravější. Dr. Mills měřil účastníkům studie úroveň chronického mírného zánětu (chronický zánět je silným rizikovým faktorem vzniku aterosklerotických změn v cévách). Výsledek? Nejvděčnější lidé měli nejnižší hodnoty.

V roce 2012 vědci na základě výsledků 200 studií usoudili, že optimismus a štěstí skutečně snižují riziko kardiovaskulárních onemocnění. Jednotlivci, kteří praktikovali uvědomělou vděčnost, měli už po osmi týdnech posílenou aktivitu mozkových struktur odpovědných za sociální poznání, empatii a pocity uznání.

Podle univerzitního časopisu Greater Good může být recept na štěstí velmi jednoduchý – řekni „děkuji“.

Výzkum odhalil, že vděčnost přínáší zlepšení osobních i pracovních vztahů, vyšší sebevědomí, mentální odolnost a sílu, útlum stresu a úzkostí, lepší fyzické zdraví, zvýšený pocit štěstí a optimismu, sníženou agresivitu, empatii, citlivost a propojenost s ostatními lidmi, zlepšenou péči o sebe samého, lepší spánek, menší zaměření na materiální hodnoty.

Jeremy Smith sestavil seznam vlastností, kterými se mimořádně vděční lidé liší od ostatních: připomínají si občas hodnoty, lidi a reality, které už nemusejí mít dlouhé trvání; dokáží vychutnat příjemný zážitek; berou dobré věci jako dar, nikoliv samozřejmost; vyjadřují vděčnost druhým, a to specificky a konkrétně; děkují i tehdy, kdy to není běžné.

Přetištěno ze stránek www.akv.sk

Počet přečtení: 2548
Datum: 1. 11. 2018