Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Tučné srdci neškodí?

Dr. Glew z University of New Mexico odebíral s kolegy v rámci nové studie krevní vzorky u 121 mužů a žen z afrického nomádského kmene Fulani, kromě toho vyhodnocoval u příslušníků tohoto kmene jejich příjem živin. Muži konzumovali v průměru denně asi 1 670 kalorií, ženy asi 1 485 kalorií – přičemž asi polovina těchto kalorií pocházela z tuku (a asi polovina těchto „tukových“ kalorií byla ve formě saturovaného tuku).
Rubrika: Stravování
|
Typ článku: Studie

Jak víme, doporučuje se v rámci prevence kardiovaskulárních onemocnění nekonzumovat v podobě tuku více než 30% kalorií, a z toho by v podobě saturovaného tuku nemělo být více než 10%. Typická strava příslušníků kmene Fulani navíc obsahovala vyšší zastoupení bílkovin – ženy 16% kalorií ve formě bílkovin, muži 20% –, přičemž se doporučuje nekonzumovat více než 15% kalorií ve formě bílkovin, jenom třetinu doporučeného množství folátů a nižší než doporučené hodnoty vitamínu C a B-6 (u těchto vitamínů se předpokládá ochranný účinek na srdce).

I přes toto všechno byly hladiny celkového cholesterolu i HDL cholesterolu v normě, průměrná hladina LDL cholesterolu byla dokonce nižší než doporučená hodnota. Průměrný BMI (body mass index – měřítko nadváhy) byl asi 20 (BMI nad 25 se považuje za nadváhu). Podle vedoucího studie, dr. Glewa, jsou tyto dobré výsledky (naznačující nízké riziko onemocnění srdce a cév) zřejmě důsledkem vysoké pohybové aktivity a nízkého energetického příjmu příslušníků kmene – kteří kromě toho nekouří.

American Journal of Clinical Nutrition 2001;74:730-736

Počet přečtení: 3291
Datum: 23. 12. 2004