Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Symbióza těla a duše

Když nás trápí chřipka nebo bolavé klouby, zamíříme rovnou k lékaři. Ten nám předepíše vhodné léky a nemoc pozvolna odezní, nebo se alespoň zmírní její příznaky. Jakmile však máme trápení na duši, odborníka, který nás jej může zbavit, nevyhledáme. Tedy alespoň většinou. Přitom pokud zanedbáme péči o naši psychiku, dříve či později se to odrazí právě na našem fyzickém zdraví. Protože duchovno a fyzično spolu opravdu úzce souvisí.
|
Typ článku: Články

Vždyť už odpradávna byly např. babky kořenářky oblíbenější než sebevzdělanější doktor. Nejen díky tomu, že uměly namíchat lektvar z bylinek na kdejaké neduhy, ale také pro jejich schopnost naslouchat a poradit. Byly dobré pozorovatelky a uměly na problém nahlížet v souvislostech. Chápaly tělo a duši jako jeden na sobě závislý systém.

Léky, bylinky i psychohygiena

O své zdraví musíte pečovat po všech stránkách. Můžete užívat různé doplňky stravy, léky i přírodní preparáty pro posílení imunity, získání energie apod. Zařadit do svého životního stylu pestrou stravu a dostatek pohybu.  A vedle toho dbát také svou psychickou pohodu.

Zapojte proto do svého životního stylu také psychohygienu. Nebojte, není to nic složitého. Základem je dopřát si kvalitní a vydatný spánek (7-8 hodin). Udělejte si čas pro rodinu, ale i sami pro sebe. Naučte se relaxovat, výborně se k tomu hodí jóga nebo jiné relaxační techniky. A co je hlavní, řešte jakékoliv problémy již v zárodku, aby vám nepřerostly přes hlavu.

Strádá duše, strádá tělo

Dlouhodobé psychické problémy se mohou projevit navenek jako tělesné nemoci. To pak běháte od jednoho odborníka k druhému, ale bez žádné diagnózy. Lékaři se na vás skoro dívají přes prsty, ale vy víte, že nejste žádný hypochondr. Protože vy opravdu trpíte. A tak užíváte léky, různé kombinace, ale nic nepomáhá. On totiž i ten sebelepší preparát dokáže odstranit pouze příznaky, ne příčinu problému. A bez příčiny neexistuje účinná léčba.

Lékaři by tak měli kromě fyzické anamnézy zohledňovat i možné psychické příčiny. Protože s ohledem na to, jak moc je dnešní doba uspěchaná, souvisí i mnoho zdravotních problémů – od přetrvávajících bolestí hlavy, žaludečních problémů až po vysoký krevní tlak a chronický únavový syndrom.

Je potřeba se čas od času na chvíli zastavit, skloubit pracovní a rodinné povinnosti, odpočinout si. A najít si v tom každodenním kolotoči povinností také čas na řešení problémů, které nám jakkoli zasahují do naší komfortní zóny. Někdy stačí sdílet své strasti s přáteli, blízkou osobou. Jindy je potřeba vyhledat nestrannou osobu, odborníka – psychologa.

Mojra.cz – nové možnosti psychologické pomoci

V čem je online psychologická poradna Mojra.cz jiná než ostatní? Jednoduše v tom, že vám zajistí psychologickou pomoc z pohodlí vašeho domova. Nemusíte nikam složitě dojíždět, stačí, když máte doma počítač a připojení k internetu. Konzultaci s psychologem si objednáte jednoduše na stránkách www.mojra.cz v čase, který vám bude nejvíce vyhovovat. Nesetkáte se zde s žádným dlouhým pořadníkem, pomoci psychologa se vám může dostat ještě týž den, kdy objednávku uskutečníte – tedy ihned, když ji nejvíce potřebujete. Psychologové se vám mohou věnovat od pondělí do neděle, a to i v odpoledních a večerních hodinách. Kromě toho vám odpadne starost s tím, že by vás někdo viděl vstupovat do ordinace psychologa. Vyhnete se tak možným řečem o vašem psychickém zdraví, které by vám přinášely pouze další zbytečný stres. Online konzultace jsou také velmi vítaným řešením pro ty, kteří se neumí zbavit ostychu, případně mají problém o svých potížích mluvit.

Vybírat můžete ze dvou variant konzultací – hovorové prostřednictvím videohovoru přes Skype, WhatsApp, Viber (kde si můžete nechat vypnutou kameru, takže vy uvidíte psychologa, ale on vás nikoliv) či telefonicky a emailové, kde se o svých pocitech rozepíšete. Obavy nemusíte mít ani z toho, že by online konzultace nedosahovala takového účinku, jako osobní kontakt s psychologem. Tato forma konzultace dává totiž psychologům unikátní možnost spatřit vás ve vašem domácím prostředí, kde se snadněji uvolníte. Je taktéž mnoha studiemi prokázáno, že online konzultace může díky výše uvedenému podstatně zkrátit dobu terapie.

Jestliže vás tedy trápí nějaké psychické problémy, ocitli jste se v tíživé životní situaci nebo jen máte potřebu se někomu ze všeho vypovídat a získat nezaujatý pohled na věc, nebojte se oslovit právě psychology z online psychologické poradny Mojra.cz.

Počet přečtení: 1105
Datum: 26. 2. 2020