Studenti medicíny bojují proti diabetu | Prameny zdraví

Studenti medicíny bojují proti diabetu

Světový den diabetu připadá dle Světové zdravotnické organizace (WHO) na 14. listopadu, což je den narození objevitele inzulinu Fredericka Bantinga.

Studenti medicíny bojují proti diabetu

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Články

Globální kampaň je iniciovaná Mezinárodní diabetickou federací (IDF) a účastní se jí stovky milionů lidí po celém světě. Česká pobočka IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations) připravuje speciální program v pěti městech České republiky.

Tímto programem usiluje IFMSA CZ o zvýšení povědomí o rizikových faktorech, symptomech diabetu a o možnostech prevence diabetu 2. typu pomocí zdravého stravování a pravidelné fyzické aktivity. Součástí kampaně k WDD jsou tak edukační stany, kde si lidé mohou nechat zdarma změřit krevní tlak, glykemii, spočítat BMI index a změřit procento tuku v těle a kde budou především informováni o rizicích a prevenci diabetu. Příchozí se budou moci na okamžik vžít do role diabetika, a to se všemi omezeními a komplikacemi, které s sebou toto onemocnění přináší. Rovněž si budou moci vyzkoušet poskytování první pomoci diabetikovi v nouzi. 

Konkrétní termíny akcí dle měst

Praha, 12.11., WDD edukační stan Anděl (pěší zóna při výstupu z metra), 10-17 hodin
Olomouc, 11.11., Běh proti diabetu ve Smetanových sadech, od 18 hodin
Hradec Králové, 13 a 14. 11., WDD stánky v OC Futurum a FNHK, 12-18 hodin (čt) a 7-14 hodin (pá)
Brno, 14. a 15. 11, WDD stánek v OC Olympia, 11-20 hodin
Ostrava, 14.11, WDD stánek v Avion Shopping Park, 10-20 hodin

Diabetes mellitus (cukrovka, úplavice cukrová) je označení pro nejednotnou skupinu onemocnění různého původu, jejichž společným jmenovatelem je zvýšená hladina krevního cukru. Správné zajištění hladiny krevního cukru je výsledkem složitých regulačních mechanismů, na kterých se podílí nervová soustava a řada hormonů produkovaných v těle. Cukrovka je závažné onemocnění organismu, které způsobuje poruchy látkové přeměny a vyvolává mnoho akutních a chronických komplikací. Převážná většina diabetiků trpí cukrovkou 2. typu, jejíž nástup lze ovlivnit správnou životosprávou a fyzickou kondicí. V České republice žije téměř milion lidí s cukrovkou a lékaři odhadují, že dalších čtvrt milionu má diabetes mellitus také, jen o tom ještě neví. Na léčbu cukrovky a jejích druhotných komplikací jsou v České republice vynakládány přes tři miliardy korun ročně a tyto náklady stále rostou. Je proto zcela zásadní bojovat proti epidemii diabetu 2. typu a investovat do prevence a včasné léčby cukrovky a jejích druhotných komplikací.

O organizátorovi

IFMSA (International Federation of Medical Students’ Associations) je nezisková organizace studentů medicíny zastřešující 117 členských organizací po celém světě. IFMSA se na globální i lokální úrovni věnuje zprostředkování výměnných stáží a organizaci preventivních, osvětových a charitativních projektů, mezi něž se řadí například World Aids Day, MediCafé, Nemocnice pro medvídky, či Pro život. Světový den diabetu je v České republice organizován ve spolupráci s Diabetickou asociací ČR, Mezinárodní diabetickou federací (IDF) a Světovou zdravotnickou organizací (WHO).

 

Počet přečtení: 3 030 Datum: 4. 11. 2014