Stres ze zkoušek má za následek snížení počtu bílých krvinek | Prameny zdraví

Stres ze zkoušek má za následek snížení počtu bílých krvinek

Zvýšení hladiny některých hormonů v krvi nás chrání před náhlým stresorem. Jedním z těchto hormonů je kortizol. Přetrvávající vysoká hladina kortizolu způsobená chronickým a nadměrným stresem může v organizmu způsobit vážné tělesné a psychické poškození.

Stres ze zkoušek má za následek snížení počtu bílých krvinek

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Poškození paměti se týká verbální deklarativní paměti (schopnost vzpomenout si na jména, telefonní čísla atd.). Podobné poškození paměti může způsobit užívání léků kortizolového typu. Příkladem jsou děti, které berou Prednison na astma. Na zmenšení mozku se s největší pravděpodobností podílí dlouhodobé zvýšení hladiny kortizolu. Jsou to časté příznaky nejen u starších lidí, ale dokonce i u mladších, kteří cítí, že jejich duševní bystrost klesá. Účinnější strategie na zvládnutí stresu bez kortizolových látek může úbytek paměti zpomalit.

Vysoká hladina kortizolu škodí tělu také jinými způsoby. Nadměrné množství kortizolu v krvi má tendenci oslabovat imunitní systém dvěma způsoby: zvyšuje hladinu cukru v krvi (což je známý škodlivý faktor imunitního systému) a oslabuje schopnost některých bílých krvinek zabíjet bakterie.

Výzkum imunitního systému odhalil, že hladina kortizolu dlouhodobě přesahující normál zkracuje život ženám s pokročilou rakovinou prsu. Tyto ženy mají méně přirozeně odolných buněk v krvi, které ničí nádor, a proto proti němu nemohou účinně bojovat.

V klasickém výzkumu studentů medicíny měl stres ze zkoušek za následek snížení počtu bílých krvinek. Když stresor přetrvává dny a týdny, jak je tomu v případě úmrtí blízké osoby, zablokovaný imunitní systém ohrožují nakažlivé nemoci anebo rakovina.

Jedna ze studií imunitního systému se zaměřila na dvě skupiny zaměstnanců, kteří zažili změnu zaměstnání. První skupina dala dobrovolně výpověď a našla si práci jinde. Zaměstnanci z druhé skupiny dostali výpověď a byli nuceni najít si jinou práci, což byl stresující zážitek. U druhé skupiny bylo zaznamenáno vyšší riziko rakoviny plic.

Výsledky výzkumů vedou k závěru, že trvalý stres má těžké následky na imunitní systém. Rakovina se vyskytuje obvykle už několik měsíců nebo roků před jejím potvrzením.

Oslabený imunitní systém z důvodu trvalého stresu tedy zvyšuje pravděpodobnost vážných problémů mnohem dříve, než je rakovina diagnostikována.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 6 683 Datum: 28. 2. 2009