Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Stres významně zvyšuje pravděpodobnost defektů plodu

Stížnosti na neplodnost jsou dnes častější než kdykoliv dříve. Stres má širokou paletu účinků na reprodukční zdraví. Výzkum ukázal, že může způsobit zvýšení hladiny určité skupiny hormonů, což poškozuje mužskou plodnost snížením počtu spermií.
|
Typ článku: Rady lékaře

Do jednoho z výzkumů se zapojilo více než 200 těhotných žen. U těch z nich, které prožívaly stres kvůli velkým pracovním požadavkům a mnoha povinnostem v domácnosti, bylo pětkrát vyšší riziko komplikací v těhotenství než u méně stresovaných žen. Blíže nám to objasní následující výzkum.

Pracující ženy, které měly doma alespoň jedno dítě, měly vyšší hladinu kortizolu v krvi (o jeho škodlivých účincích jsme se už v této kapitole dozvěděli). V samostatné studii měly z více než 100 zaměstnaných žen během celého dne nižší hladinu kortizolu ženy, které neměly děti. Zřejmě nejvíce překvapilo zjištění, že vyšší počet dětí hladinu kortizolu již nezvyšoval.

Současný výzkum naznačuje, že stres – zvláště v době početí a během prvních třech měsíců těhotenství – významně zvyšuje pravděpodobnost defektů plodu. Stres může být předzvěstí také dalších těhotenských komplikací. Určité typy stresu, včetně stresujících situací v zaměstnání, souvisí s rizikem předčasného porodu. Předčasně narozené děti jsou náchylnější ke krátkodobým i dlouhodobým zdravotním problémům a k poruchám učení.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 2590
Datum: 6. 3. 2009