Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Stres je spoluviníkem při vzniku řady nemocí

Přemíra stresu je dnes považována za spoluviníka téměř všech nejčastěji se vyskytujících onemocnění - srdečního infarktu, vysokého krevního tlaku, žaludečních vředů, bolestí hlavy, bolestí zad, astmatu a dokonce i rakoviny.
|
Typ článku: Články

Na druhé straně nepřítomnost stresu může být také důvodem únavy, nudy, nespokojenosti, apatie a deprese. Je důležité najít vyváženost mezi oběma extrémy.

Co je to stres?
Ke stresu dochází v každé situaci, která od nás vyžaduje přizpůsobení se změně. Stres spojený s vítězstvím v soutěži, zvýšením platu nebo povýšením v nás vyvolá pocit silné radosti. Jiné stresy sice možná nejsou tolik vzrušující, nicméně jsou rovněž schopné vyvolat silný pocit uspokojení, ať už je to třeba romantický večer, pochvala od spolupracovníka či dobré vysvědčení u dítěte.

Další stresy vyvolávají zase spíše únavu, třebaže samy o sobě nejsou ničím záporným (např. svatba či větší rodinná oslava).
A pak jsou samozřejmě stresy, které pro nás mohou být značně vyčerpávající - např. výpověď ze zaměstnání, rozvod či smrt někoho blízkého.
Zdraví, to je schopnost přizpůsobit se stresu, který nám přináší život. Zdraví lidé našli ten správný způsob, jak se vyrovnávat s každodenním stresem.

Nemyslíte, že je stále těžší zvládat stres, který na nás doléhá?
Moderní způsob života nás zajisté nutí ke stále většímu tempu. Ze všech stran slyšíme nabídky - navštivte nás co nejdříve, kupte si to hned teď, užívejte si okamžitě. Reklama nás neustále vybízí - užívejte si, dokud můžete, žijete přece jenom jednou. Ovšem přejde několik let a vy se už po všem tom shánění, trmácení, cestování i užívání si možná cítíte trochu unaveni nebo i podvedeni. Cenou, kterou jste za to zaplatili, je chronická únava, dluhy, podlomené zdraví, deprese a celková ztráta chuti do života. Mnozí z nás jsou vtaženi do tohoto zlomyslného soukolí moderního způsobu života.

Jak je tedy možné čelit stresu?
K poškození zdraví dochází teprve při dlouhodobém, chronickém působení stresu. Proti škodlivým účinkům stresu se lze bránit několika jednoduchými způsoby a technikami. K těm nejdůležitějším patří:
Pravidelný tělesný pohyb alespoň 30 minut denně. Při cvičení dochází k vylučování endorfinů, které navozují příjemné pocity a tím chrání tělo před účinky stresu. Zvlášť prospěšný je pohyb na čerstvém vzduchu, který spolu se slunečním zářením rovněž podporuje produkci endorfinů.

Jednoduchý, vegetariánský způsob stravování. Tento způsob stravování představuje nejmenší zátěž pro lidský organismus a je pro člověka nejpřirozenější. Výsledkem je více energie, větší výkon a výdrž.

Abstinence od tabáku, alkoholu, kofeinu či jiných škodlivých drog. Za užívání všech těchto látek budete muset dříve nebo později zaplatit svým zdravím.

Dostatek odpočinku. To znamená především dostatečně dlouhý spánek (v noci), ale také čas na rozptýlení a dovolenou. Nezapomeňte na jeden den odpočinku koncem týdne.

Voda v hojné míře - vnitřně i zevně. Pijte tolik vody, aby vaše moč byla vždy průhledná (to odpovídá 6 až 8 hrnkům nebo 1,8 až 2,4 l vody denně). Den začínejte vždy sprchou - střídavě teplou a studenou - nebo umytím do půl těla.

Pevný životní základ. Víra v Boha, smysl života, klidný a harmonický domov, smysluplná práce, dobří přátelé - to všechno jsou účinné prostředky proti stresu.

Radostná mysl. Představte si rozmrzelého muže, jak kráčí v dešti do práce a celou dobu nadává. A pak si představte trojici radujících se dětí, které si hrají - rovněž v dešti. Kdo z nich je vystaven většímu stresu? Rozdíl nespočívá v okolnostech, ale v našem postoji k nim.

Život nám většinou dává na vybranou. Rozhodněte se proto radovat se z životních prožitků tak, jak přicházejí. Zkuste se radovat z maličkostí, ze slunečného dne, ale třeba i z deště. Usmívejte se a vracejte úsměvy. Prospějete tak sobě i svému okolí.

"Poznal jsem, že není pro člověka nic lepšího, než se radovat a konat v životě dobro." (Kazatel 3,12)

Z knihy Dynamický život

Počet přečtení: 2614
Datum: 7. 2. 2008