Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Slunečnice – nejen pro ptactvo

Slunečnice není jen pro sýkorky na zimu. I my přece máme nárok na zdravou pochoutku! Nad úšklebek se klidně povznesu. Chápu ho, asi jste dosud nezkusili lehce opražené slunečnicové semínko.
|
Typ článku: Články

Můžete ho zastříknout kvalitní sójovou omáčkou, třeba tamari. Nebo mírně poprášit bylinkovou solí. Nebo orientálním kořením. Je to mnohem lepší a zdravější než všelijaké televizní čipsy, plné nezdravých ochucovadel. Tahle dobrůtka bývá součástí ochutnávek, které nabízím na svých přednáškách, a ještě se mi nestalo, aby někomu nechutnala.

Sáček slunečnicových semínek také můžeme pomlít a použít do pečiva – nahradí část mouky i část tuku. Slunečnicový chléb je také moc dobrý. Zkuste to i s bábovkou. Jaký to má smysl? Slunečnice je velice zdravá, ale olej z ní vylisovaný moc dlouho zdravý nevydrží, zvlášť když prošel rafinací, zahříváním a jiným mučením. Je v něm pak plno volných radikálů a ze zdravé potraviny se stává nezdravá. Neporušená semínka se ale hned tak nezkazí – je přece v zájmu rostliny, aby si zachovala potomstvo. Proto je lepší slunečnici zpracovat až těsně před konzumací.

Pomletou slunečnici můžete také promíchat s medem. Budete mít něco dobrého třeba k ochucení obilné kaše.

Nakrájíte-li na kostky tofu, společně orestujete se slunečnicovým semínkem, přidáte trochu kečupu a ochutíte solí nebo sójovou omáčkou, můžete přikousnout chleba a máte rychlou večeři.

Tohle semínko obsahuje hodně vitaminu E – to je takový ten vitamin mládí a krásy a plodnosti. A taky je v něm hodně karotenů a z nich, jak víte, vzniká vitamin A. Áčko i éčko jsou významnými antioxidanty. S nimi je tam také hodně thiaminu (vitaminu B1) a lecitinu. Obojí je dobré na nervy.

Máte-li problematickou pokožku, taky vám pomůže slunečnice. Slunečnice se otáčí za sluncem a za vámi se budou otáčet ctitelé nebo ctitelky, hned jak se zbavíte ekzému.

Dvě lžíce semínek denně se doporučují jako prevence před kardiovaskulárními chorobami. Takže pokud se o vás už někdy pokoušel infarkt, neváhejte. Možná máte náběh na infarkt právě teď – při představě, že budete zobat semínka. Nebojte se, ochutnejte a uvidíte, že je to opravdu moc dobré.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 1963
Datum: 22. 10. 2018