S vitamínem B6 proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě | Prameny zdraví

S vitamínem B6 proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě

Vedle tryptofanu, tyrosinu a omega-3 mastných kyselin existuje řada dalších živin, jejichž dostatečný přísun hraje základní roli při dosahování co nejlepšího duševního zdraví.

S vitamínem B6 proti Parkinsonově a Alzheimerově chorobě

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Články

Jedná se o vitamíny, minerály a fytolátky, které můžeme získávat nejlépe ze stravy anebo (výjimečně) prostřednictvím vhodně volené suplementace.

Vitamín B6 (pyridoxin) je jedním z několika nutrientů, které jsou nutné pro udržení hladiny homocysteinu v krvi v optimálním rozpětí. Bez dostatečného zásobení pyridoxinem začíná hladina homocysteinu stoupat – což je stav, za kterého se dramaticky zvyšuje riziko deprese a rozvoje neurodegenerativních onemocnění, jako jsou Parkinsonova nebo Alzheimerova choroba.

Vitamín B6 hraje důležitou roli ve zdraví nervového systému a je nezbytný pro tvorbu neurotransmiterů, jako je GABA a serotonin. Při nedostatku vitamínu B6 byly u lidí i zvířat pozorovány záchvaty, změny chování a abnormality motorických funkcí.

Za konzumace jídelníčku, jenž je založen na rostlinných potravinách, není obtížné si zajistit dostatečné dávky této nezbytné živiny. Jídelníček založený na konzumaci živočišných potravin však může způsobit potřebu užívat vitamín B6 v doplňcích.

Mezi potraviny, které jsou bohaté na vitamín B6 patří například pšeničné klíčky (1,3 mg/100 g), česnek (1,0 mg/100 g), brambory vařené ve slupce a lískové ořechy (0,6 mg/100 g), ořechy kešu a banány (0,4 mg/100 g), arašídy a červené papriky (0,3 mg/100 g) či čočka (vařená) a vařené lima fazole (0,2 mg/100 g).

Doporučená denní dávka vitamínu B6 je 1,5 mg. Pacientům, kteří mají vysokou hladinu homocysteinu v krvi, doporučuji užívat doplněk obsahující 25-50 mg denně.

Mnozí lidé se domnívají, že vzhledem k tomu, že vitamíny řady B jsou rozpustné ve vodě, není možné se jimi předávkovat. Nicméně výsledky studií ukázaly, že užívání vitamínu B6 ve velkých dávkách může zhoršit průběh Parkinsonovy choroby a způsobovat nervové potíže.

Z knihy dr. Nedleyho Ztracené umění myslet. Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 2 194 Datum: 16. 4. 2018