Rozhodnutí? Je to na vás! | Prameny zdraví

Rozhodnutí? Je to na vás!

Každou chvíli každý den se rozhodujeme. Když řekneme ‚ano‘ jedné možnosti, automaticky říkáme ‚ne‘ druhé. Není možné vyhnout se rozhodnutím.

Rozhodnutí? Je to na vás!

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Jak řekl Kierkegaard: „Když si nic nevyberete, už jste si vybrali." Musíme-li si tedy vybírat, proč si nevybírat dobře?

Jste si svých rozhodnutí vědomi?

Překvapivou pravdou je, že k většině našich rozhodnutí dochází mimo vědomou hladinu. Pro ilustraci: Spráskněte rukama a sepněte prsty. Který palec je nahoře? Právě jste učinili rozhodnutí o tom, který palec bude nahoře bez toho, že byste o tom uvažovali.

Nyní sepněte ruce tak, že nahoře bude opačný palec, a chvíli je v této pozici podržte. Není to divné? Přitom polovina lidstva spíná ruce právě tímto způsobem - a nemá to nic do činění s tím, jestli se jedná o praváka nebo leváka. Je to prostě důsledkem zvyku.

Rozhoduje někdo za vás?

Mnohá z vašich rozhodnutí jsou ve skutečnosti reakce na to, co vám někdo druhý dělá. Z tohoto důvodu může nějaká nežádaná akce druhého vůči vám způsobit, že se cítíte v takové pasti. Když jen reagujete na to, jak s vámi jednají druzí, přenecháváte jim kontrolu nad svým životem.

Není nutné, aby se váš život vyvíjel takovýmto způsobem. Zde je návod, jak můžete přestat reagovat na to, co dělají druzí - prostě ponechte určitý časový prostor mezi stimulem a vaší reakcí. Když si dopřejete tuto pauzu, můžete se zamyslet nad možnostmi, které máte, a vybrat si tu, která bude pro vás nejlepší. Když to uděláte, přestanete být obětí okolností, začnete naopak nad okolnostmi vítězit.

Jean Nidetch, zakladatel organizace Weight Watchers (Hlídači nadváhy), tento princip potvrdil, když řekl: „Je to vaše volba - nikoliv náhoda - co určuje váš osud." Každá volba, každé rozhodnutí, které učiníte, vás vede jednou ze dvou cest - život, o který stojíte, anebo život, o nějž nestojíte.

Vaši budoucnost určují rozhodnutí, která učiníte dnes. Mohou to být dobrá rozhodnutí anebo to mohou být špatná rozhodnutí. Je to na vás.

Dr. Dick Tibbits, psycholog a místopředseda floridské organizace Spirituality and Health, je autorem knihy Forgive to Live (Odpuštěním k životu).

Počet přečtení: 4 303 Datum: 14. 1. 2013