Poporodní úzkost – častější než deprese | Prameny zdraví

Poporodní úzkost – častější než deprese

Maminky, určitě jste už slyšely o strašáku jménem poporodní deprese – a možná jste ji dokonce sami zažily.

Poporodní úzkost – častější než deprese

Rubrika: Zdraví ženy | Typ článku: Studie

Autoři studie z Penn State College of Medicine (výsledky byly zveřejněné v časopise Pediatrics, duben 2013) se však zaměřili na jiný stav: poporodní úzkost. Do studie zařadili 1100 čerstvých matek, jejichž průměrný věk byl devětadvacet let. Byly u nich sledovány příznaky úzkosti i depresivity, a to druhý týden, druhý měsíc a šestý měsíc po porodu. Zároveň se u nich zaznamenávala délka kojení a využívání zdravotní péče.

Z výsledků vyplynulo, že až 17 % sledovaných matek trpělo po porodu úzkostí a „pouze“ 6 % poporodní depresí. Míra úzkosti časem výrazně klesla, ale ještě i půl roku po porodu byl její výskyt vyšší než výskyt depresivity. U většiny žen však problém vymizel sám od sebe, bez potřeby medikamentózní léčby.

Důvodem, proč je informace o přítomnosti úzkosti důležitá, je fakt, že její výskyt ovlivňuje délku kojení a potřebu vyhledávání zdravotní péče. Úzkostné matky kojí kratší dobu a častěji vyhledávají lékaře.

Tato čísla a údaje rozhodně nemají problém poporodní úzkosti zbytečně dramatizovat. Porod je skutečně stresující záležitostí a současně tak i zatěžkávající zkouškou v životě ženy – a určitá míra úzkosti po porodu je úplně přirozenou a přiměřenou reakcí.

Převzato z webových stránek Ambulance klinické výživy.

Počet přečtení: 4 177 Datum: 2. 6. 2017