Není koncentrace cholesterolu v krvi vrozená? | Prameny zdraví

Není koncentrace cholesterolu v krvi vrozená?

Cholesterol – životně důležitá látka, ale také nebezpečný jed. Nejdůležitější je jeho množství – žít bez něj nemůžeme, ale jeho nadbytek nás může zabít.

Není koncentrace cholesterolu v krvi vrozená?

Rubrika: Cholesterol | Typ článku: Rady lékaře

Látka, která je základem pohlavních hormonů, podílí se na tvorbě silných kostí a pomáhá organismu zvládnout stres prostřednictvím hormonů kůry nadledvin, hraje významnou roli při trávení veškerých tuků, ale rovněž má schopnost ucpat životně důležité tepny a způsobit smrt.

Hladina cholesterolu v krvi je nejdůležitějším rizikovým faktorem úmrtí v důsledku srdečního infarktu. U člověka s hladinou celkového cholesterolu 6,8 mmol/l je čtyřikrát větší pravděpodobnost úmrtí na srdeční infarkt než u toho, kdo má cholesterol „pouze“ 5,1 mmol/l.

V České republice žije kolem 20 tisíc lidí postižených tzv. familiární hypercholesterolémií (geneticky od narození zvýšená hladina cholesterolu v krvi). Jinak hladina cholesterolu v krvi závisí obvykle na kvalitě potravy a celkovém životním stylu – může se výrazně zvyšovat nebo snižovat v přímé závislosti na tom, co jíme.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu

Počet přečtení: 2 784 Datum: 22. 9. 2009