Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Neexistují na snižování cholesterolu nějaké silné léky, které by mi doktor mohl předepsat? Nedávno jsem četl o jedné studii, která prokázala, že cholesterol srdeční chorobu skutečně způsobuje.

20. ledna 1984 konečně nastal den zúčtování se skeptiky pochybujícími o roli cholesterolu. Novinové titulky po celé zemi hlásily: „Bylo prokázáno, že cholesterol způsobuje srdeční chorobu.“ Tato vítaná novinka přišla, i když se značným zpožděním, z National Heart, Lung and Blood Institute.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Data z desetiletého sledování 3806 mužů s nebezpečně zvýšenou hladinou cholesterolu přesvědčila výzkumné pracovníky, aby zformulovali tento významný závěr. Průměrná hladina cholesterolu byla u pokusných osob v této studii přes 7,4 mmol/L. Tak vysoká hladina cholesterolu je dostatečně silným předpokladem pro to, abychom brzy mohli číst na pitevní zprávě pod příčinou jejich předčasného úmrtí „srdeční choroba“.

Tato studie se soustředila zejména na účinek léku zvaného cholestyramin na snižování krevního cholesterolu. Pokusné osoby dostávaly relativně neúčinnou stravu, která obsahovala 250 miligramů cholesterolu, tedy jenom o 50 miligramů méně než jejich obvyklá strava. Tato strava měla tedy jen nepatrný vliv na snižování jejich hladiny krevního cholesterolu, jak bylo ostatně možné při tak nevýznamné změně očekávat.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3567
Datum: 13. 1. 2009