Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Musí přece existovat i nějaký jiný způsob, který by vedl ke snížení hladiny cholesterolu a zlepšení stavu cév, než je změna stravy a oželení ranního šálku kávy. Co třeba lecitin nebo česnekové kapsle?

Lecitin je voskovitá látka obsahující fosfor a tuky, která se nachází ve všech druzích rostlinné i živočišné potravy. Je-li tuková složka lecitinu převážně polynesaturovaného typu, pak dochází při užívání dostatečného množství lecitinu ke snížení hladiny cholesterolu.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Je-li však tuk saturovaného typu, pak k žádnému takovému účinku na cholesterol nedochází. Co se tedy týká hladiny cholesterolu, nezdá se, že by na lecitinu bylo něco zvláštního, proč by měl být preferován před jinými zdroji polynesaturovaných tuků, jakými jsou např. kukuřičný nebo světlicový olej.

Když se porovnávalo užívání tablet s česnekovým olejem s účinky podávání placeba, které neobsahovalo žádný olej, bylo pozorováno snížení hladiny cholesterolu a triglyceridů. Při jednom pokusu byl česnek podáván denně ve formě oleje – v dávkách odpovídajících množství, které se získá asi z 30 g česnekových stroužků. Během osmi měsíců došlo u osob s průměrnou hladinou cholesterolu k jeho poklesu asi o 5 procent. U lidí, kteří měli vyšší hladiny cholesterolu, byl pozorován větší pokles.

Jiné studie ukázaly, že česnek brání krvi ve vytváření sraženin, a to jednak tím, že zabraňuje krevním destičkám, aby se k sobě lepily, a pak tím, že zvyšuje počet faktorů, které sraženiny v krvi rozkládají. Tyto tři kvality česnekového oleje mohou snižovat riziko aterosklerózy a srdečního onemocnění.

Otázkou zůstává, jaký díl poklesu cholesterolu lze připsat zvláštním vlastnostem česneku a jaký je důsledkem toho, že se jedná o další rostlinný olej. Jak jsem se již zmínil, polynesaturované oleje z ryb a rostlin snižují hladinu cholesterolu a brání vytváření sraženin. Porovnání těchto účinků by se mohlo stát předmětem zajímavého výzkumu.

Pětiprocentní snížení cholesterolu za osm měsíců není výsledkem, okolo kterého by bylo třeba dělat mnoho povyku, víme-li, že racionální zdravá strava sníží hladinu cholesterolu během tří týdnů o 25 procent – a to bez vedlejších nákladů a s mnohem větším zdravotním prospěchem, než jaký lze získat z lecitinové kapsle anebo česnekového oleje podávaného v kapslích, případně přímo z česnekových stroužků. (Zahrňte česnek do své zdravé stravy jako koření, pokud vám chutná, ale ne za nějakým lékařským účelem.) Podobně se lecitin polynesaturovaného typu hojně nalézá ve stravě, která se sestává ze škrobovin, zeleniny a ovoce.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 5064
Datum: 13. 1. 2009