Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Mozek nejlépe funguje na „sacharidové palivo“

Také potraviny, které každý den konzumujeme, mají vliv na aktivitu čelního laloku. Jiné části těla mohou k získání energie využít tuk, bílkoviny či sacharidy – mozek však nikoli. Mozek využívá jako zdroj energie téměř výlučně glukózu (jednoduchý cukr).

Protože látková výměna probíhá v mozku velmi rychle (7,5x rychleji než je průměr ostatních tělesných tkání), je čelní lalok závislý na dodávce tohoto jednoduchého sacharidu každou minutu. Přestože mozek váží jen asi 2 % naší tělesné hmotnosti, využívá 15 % této celkové látkové výměny.

Prostor v mozku, kde se „uskladňují“ živiny, je díky tvrdé schránce lebky velmi omezený. Mozkové buňky mají k dispozici pouze dvouminutovou dávku glukózy ve formě glykogenu (zásobní živočišný cukr). Čelní lalok potřebuje pro nejvyšší výkon krev se stálou a přiměřenou hladinou glukózy.

Když vědci před lety zjistili, že mozek „nejlépe funguje na sacharidové palivo“, někteří lidé začali lízátka a bonbony nazývat „potrava pro mozek“. Výzkumy však dokázaly, že mozek na udržování svého výkonu nepotřebuje bílý cukr, ale právě naopak.

To naznačuje, že omezené množství bílého cukru v potravě posiluje aktivitu čelního laloku. Také výzkum potvrdil toto tvrzení. Zvláště u dětí se projevuje vliv konzumace cukru na myšlení a rozumové schopnosti. Dokonce i dobře připravené děti mohou při zkoušení „pohořet“, vyberou- li si nesprávnou stravu pro mozek.

Výsledky výzkumu čtyřiceti chlapců ve věku pěti let říkají, že ti, kteří konzumovali malé množství bílého cukru, se lépe soustředili a přesněji odpovídali než jejich vrstevníci, kteří jedli stravu s vysokým obsahem cukru. Rozdíly nebyly dány vyšším IQ, společenským postavením ani vzděláním rodičů. Chlapci, jejichž strava obsahovala málo rafinovaného cukru, dosáhli při zkoušení v průměru známky lepší o celý jeden stupeň. Tento provokativní výzkum tvrdí, že lepší stravování může proměnit „dvojkaře“ na premianta třídy.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 10264
Datum: 5. 4. 2010