Mléko je nejčastějším potravinovým alergenem | Prameny zdraví

Mléko je nejčastějším potravinovým alergenem

Mléko má zřejmě na svědomí více alergií než všechny ostatní potraviny dohromady... Častým projevem je zácpa, mléko však dokáže vyvolat jakýkoliv alergický projev. Časté jsou bolesti břicha a nadýmání.

Mléko je nejčastějším potravinovým alergenem

Rubrika: Mléko | Typ článku: Rady lékaře

Problém se dědí, projevy jsou různé: jeden člen rodiny trpí bolestmi žaludku, další bolestmi hlavy, třetí astmatem atd. Mléko může vyvolávat ucpávání nosu a průdušek, což vede ke zdání, že mléko zahleňuje. Dr. Speer uvádí, že mléko prakticky vždy hraje roli v zánětu středního ucha. Mezi další projevy alergie na mléko patří např. pomočování, astma, bolesti hlavy, průjem, zkažený dech, napětí, únava a nadměrné pocení.

Lidé alergičtí na kravské mléko bývají často alergičtí i na mléko kozí. Někteří lékaři jsou přesvědčeni, že děti, kterým bylo brzy v životě podáváno kravské mléko, bývají náchylnější i k dalším alergiím, zvláště k alergii na pšenici (lepek). Asi 15-20 procent dětí alergických na kravské mléko trpí současně alergií i na mléko sójové.

Testy bývají často nepřesné. Kožní testy mohou být pozitivní, pokud má pacient kožní projevy alergie, ale negativní u pacienta, u nějž se alergie projevuje trávicími, dýchacími či systémovými příznaky. Alergie na mléko se často projevuje se zpožděním, což činí její diagnostikování obtížné.

Podle knihy „Food Alergies Made Simple". Autoři: Phylis Austin, dr. Agatha & dr. Calvin Thrash.

Počet přečtení: 3 789 Datum: 6. 2. 2011