Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Maliny pomáhají při chudokrevnosti, šerosleposti

Nabízím vám draslík, fosfor, germanium, jód, křemík, kyslík, sodík, zinek, železo… Chcete? Nejspíš jste se zděsili: Co asi tak s tou sbírkou barevných kovů a všelijaké jiné veteše budu dělat?
Rubrika: Ovoce
|
Typ článku: Encyklopedie

Tak například germanium je naším spojencem při léčbě cirhózy jater, při leukemii, anémii čili chudokrevnosti, při rakovině, revmatických zánětech. Taky omezuje bolest kloubů, pomáhá při vysoké hladině cholesterolu a při léčbě chronických viróz a kandidóz.

Špatně vidíte? Jděte – na maliny. V zeleném lese se každému lépe kouká, a pak – maliny taky udělají své. Skrývají hodně rutinu, který zpevňuje cévky očí. Vitamin A zlepšuje ostrost vidění a pomáhá při šerosleposti.

Maliny jsou dobré nejen na oči, ale i pro toho, kdo vidí vás. Maliny obsahují spoustu biotinu, který vylepšuje kůži, nehty a vlasy.

Malinová šťáva je nejen oblíbená, ale i účinná – třeba při horečce; je v ní totiž kyselina salicylová – něco jako acylpyrin. Pomáhá také při žlučníkových obtížích.

Nejsou-li plody, můžeme vzít zavděk i listy: nejlépe brzy na jaře. Pomáhají při nachlazení, ale «čaj» z nich můžeme pít i jen tak na chuť – proč rostliny nestřídat, když je jich tolik a proč bychom měli pít nálev jen z čajových keřů?

V tabulkách mě překvapilo, že maliny obsahují poměrně dost zinku a jódu.

Ovšem jako se vším, ani s malinami bychom to neměli přehánět – pomáhají při ledvinových chorobách, ale protože současně obsahují i puriny, neměli bychom se jimi přecpat, máme-li zánět ledvin.

Z knihy Hanky Synkové Všechno je dobré. Vydalo nakladatelství Triton.

Počet přečtení: 4172
Datum: 8. 3. 2016