Magnetická terapie má méně vedlejších účinků než šoková terapie
Na základě rostoucích poznatků o významu čelního laloku vznikají další možnosti, jak zmírnit depresi. Jednou z nejslibnějších je magnetická terapie. Objevením této techniky byl nalezen další způsob, jak „vyhánět“ depresi z mozku, a to bez škodlivých vedlejších účinků, které terapii šoky doprovázejí.
Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví
I když magnetická terapie není tak účinná, má mnohem méně vedlejších účinků (lebkou neprochází elektrický proud, ale magnetické pole).
Magnetická terapie využívá starý fyzikální princip elektromagnetu. Prochází- li cívkou elektrický proud, vytvoří se magnetické pole kolmé na proud elektřiny v cívce. Pokud se v blízkosti tohoto magnetického pole nachází vodivý materiál, vytvoří se v něm elektrický proud (paralelně, ale v opačném směru než proud v cívce). Stejný princip využívá generátor v autě.
Při magnetické terapii se nad vybranou část hlavy (např. čelní lalok) umístí cívka, kterou prochází střídavý proud vytvářející silné magnetické pole. Magnetické pole tvoří v mozku elektrický proud, který stimuluje nervové buňky, aby se „zapálily“ (technicky řečeno „depolarizovaly“).
Je zajímavé, že depolarizace nervových buněk funguje na stejném principu jako šoková terapie.
Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.
Počet přečtení: 2 708 Datum: 19. 2. 2009