Léčba deprese zároveň s další nemocí | Prameny zdraví

Léčba deprese zároveň s další nemocí

Pokud diagnostikuji pacienta s depresí, musím pečlivě zvážit, zda léčbu nebude komplikovat jiná duševní či fyzická nemoc. Léčba základního onemocnění je vždy nejdůležitější, ale kdykoli se rozvine úplná deprese, je třeba zvážit i léčbu, která by zmírnila příznaky deprese.

Léčba deprese zároveň s další nemocí

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Rady lékaře

Důležité je přesné určení způsobu léčby a její načasování, přičemž je třeba vyhnout se nežádoucímu vzájemnému působení použitých prostředků. Léčení několika duševních poruch najednou může vyústit ve zvýšené využívání zdravotnických služeb.

Pacienti s několika duševními nemocemi, kteří dodržují léčbu antidepresivy, mají vposledku nižší zdravotní náklady, což je tzv. „efekt medicínské kompenzace“.

V některých případech léčby deprese zároveň s jinou nemocí je primárním zájmem reakce organizmu na léky. Například pacienti s nemocemi ledvin nebo jater často trpí depresí.

Mimořádnou pozornost je třeba věnovat zkoumání, zda nemocný orgán zvládne antidepresiva nebo léky stabilizující náladu. Nemocná játra a ledviny nemusejí zpracovat určitá antidepresiva, což způsobuje nahromadění drogy nebo její vyloučení z těla bez účinku. Léčba přidružených nemocí antibiotiky nebo steroidy může vzájemným působením s antidepresivy vyvolat vážné duševní poruchy a zkomplikovat léčbu.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3 853 Datum: 31. 5. 2010