Kojení prospívá i maminkám | Prameny zdraví

Kojení prospívá i maminkám

Maminky, které kojí své dítě, si mohou užívat celé řady vedlejších prospěšných účinků. Patří mezi ně snížené riziko onemocnění rakovinou prsu, vaječníku, dělohy a děložního čípku, snížené riziko anémie a určitý stupeň ochrany před osteoporózou a zlomeninou krčku později v životě.

Kojení prospívá i maminkám

Rubrika: Zdraví ženy | Typ článku: Rady lékaře

Snížené riziko úmrtí u žen s revmatoidní artritidou souvisí s celkovou dobou, kterou ona žena své dítě kojila. Kojení napomáhá rychlému návratu tělesné hmotnosti matky do doby před otěhotněním - polovina kalorií ke kojení se čerpá z tukových zásob (může to představovat 500-1 500 kalorií denně).

Kojení pomáhá oddalovat další otěhotnění, vytváří se jím zvlášť úzké pouto mezi matkou a dítětem. Snižují se náklady na stravu - mateřské mléko je zdarma (na rozdíl od různých jeho náhražek). Snižují se náklady na nákup léků - kojené děti bývají méně často nemocné. Maminky tak i zameškají méně času v práci kvůli nemocenské. Kojení napomáhá děloze k rychlému stažení po porodu, předchází se tak i krvácení, které někdy následuje po porodu.

Dr. Gary Hopkins, Andrews University, Berrien Springs, Michigan

Počet přečtení: 3 009 Datum: 21. 7. 2013