Kofein i rakovina | Prameny zdraví

Kofein i rakovina

Početné studie na zvířatech ukazují, že kofein ovlivňuje normální, hyperplastický (hyperplasia je podstatný vzrůst počtu buněk v prsní tkání, bez toho, že by došlo ke změně ve struktuře buněk) i rakovinný rozvoj prsní žlázy.

Kofein i rakovina

Rubrika: Zdraví ženy | Typ článku: Články

Kofein je přirozeným rostlinným alkaloidem, který se nalézá v kávě, čaji, kakau (čokoládě), limonádách typu kola a mnoha lécích. Patří do skupiny purinových, metylových derivátů xanthinu, který zahrnuje theobromin (kakao) a theofylin (bronchodilator, látka uvolňující průduškové svalstvo). Uvádí se, že kofein je nejvíce používanou drogou v mnoha částech dnešního světa a zodpovídá za celou řadu biochemických a fyziologických účinků.

V roce 1979 publikoval jako první Minton et al. zprávu o vztahu mezi příjmem kofeinu a cystickou mastitidou (bulky, uzlinky a cysty v prsu). Tato lehká zdravotní potíž se považuje za rizikový faktor rakoviny prsu. Jejich studie ukázaly, že když se ženy s cystickou mastitidou zcela vzdaly kofeinu, 82,5 procent z nich se zcela uzdravilo v průběhu jednoho až šesti měsíců a 15 procent zaznamenalo podstatné zlepšení příznaků (citlivost ňader, neurčité bolesti, křeče).

Odhaduje se, že 50 až 90 procent žen v naší společnosti trpí přecitlivělostí, bolestivostí ňader, pokud ne stále, pak přinejmenším cyklicky v týdnu, který předchází menstruaci. Podle Gradyho a Ernstera je jednoduchou a jistou cestou, jak tyto příznaky, které mohou způsobovat velmi nepříjemné bolesti, redukovat, zcela vyloučit kávu, čaj, kolu, čokoládu a léky obsahující kofein.

V některých studiích bylo riziko rakoviny prsu silně pozitivně svázáno s konzumací čaje a kávy. Podle některých studií na zvířatech může mít pití kávy během těhotenství za následek zvýšené riziko rakoviny prsu u potomka ženského rodu. Předpokládá se, že zvýšená rizika jsou způsobena skutečností, že kofein činí ňadra ještě citlivějšími na škodlivé účinky estrogenů a progesteronu.

Kofein působí na přední hypofýzu a funkci štítné žlázy, rovněž zvyšuje hladiny mineralokortikoidů v krvi, jedná se o hormony, které jsou vylučovány žlázami nadledvinek a které napomáhají zadržování sodíku a spotřebovávání draslíku.

Kofein také zvyšuje vylučování inzulínu a podporuje vyšší hladiny krevního cukru. Když je v krvi příliš mnoho inzulínu a glukózy, stávají se ňadra mnohem citlivějšími na jakýkoliv druh karcinogenu, a to je důvodem, proč je cukrovka považována za rizikový faktor rakoviny prsu.

Kofein zvyšuje hladinu volných mastných kyselin v krvi, stimuluje růst a rozmnožování jak normálních, tak rakovinných buněk.

A konečně je hlášeno, že kofein zvyšuje množství usazenin vápníku v prsních tkáních. Hladiny vápníku naměřené v nádorových buňkách byly vyšší než jeho hladiny v normálních buňkách. Zvýšení množství vápníku v buňkách zabraňuje rozmnožování zdravých buněk v prsu, výsledkem je jejich diferenciace.

Zvyk pít kávu začal u evropských dvorů v 17. a 18. století a stal se výjimečně populárním. V dnešní době je velmi málo lidí, kteří nepijí denně jeden až šest či více šálků kávy denně. Před pitím nápojů obsahujících kofein byla však vždy vydávána vážná varování.

Proč neuvažovat o tom pít obilnou kávu nebo, což je ještě lepší, čistou, osvěžující vodu?

Z knihy Daniele Starenkyj "Menopause: A New Approach".

Počet přečtení: 5 182 Datum: 19. 7. 2006