Když se budu stravovat způsobem, který doporučujete, budu moci přestat brát inzulin? | Prameny zdraví

Když se budu stravovat způsobem, který doporučujete, budu moci přestat brát inzulin?

Existuje značná naděje, že ano. Až 75 procent diabetiků s cukrovkou II. typu (užívajících inzulin) může vysadit veškeré medikamenty brzy poté, co změnili svůj jídelníček podle doporučení, která uvádím.

Když se budu stravovat způsobem, který doporučujete, budu moci přestat brát inzulin?

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Rady lékaře

Mnoho lidí, kteří si po celá léta píchali inzulinové injekce, je vyléčeno ze své nemoci pouhou změnou stravy. Žel že to neplatí pro ty diabetiky, jejichž nemoc začala v dětství (kteří tedy mají juvenilní cukrovku).

Poté co změníte svůj jídelníček, mohou být dávky léků pod dohledem vašeho lékaře rychle sníženy; potřeba inzulinu i prášků se může snížit již během několika hodin. Nejbezpečnějším přístupem k omezování dávek léků po změně stravy je snížit denní dávky inzulinu na polovinu množství, které bylo dříve užíváno. Čtyřikrát denně (před jídlem a před spaním) by se měly testovat hodnoty cukru nalézajícího se v moči – výsledky by měly sloužit jako orientační ukazatele pro následující dávkování inzulinu.

Budou-li po dva dny všechny testy přítomnosti cukru v moči negativní, pak mohou být další dávky inzulinu sníženy o pět až deset jednotek. Po každých dvou dnech, kdy jsou testy během obou dní negativní, se dávkování snižuje o pět až deset dalších jednotek. Budou-li testy moči po dva dny silně pozitivní, může být nutná úprava o pět až deset jednotek směrem vzhůru. Nastane-li hypoglykemická reakce, vyřešte ji jako obvykle podáváním jednoduchých cukrů – ovocnou šťávou, bílým cukrem nebo nějakou sladkostí. Pak omezíte dávku inzulinu pro příští den o 50 % nebo více.

Vaším cílem je mít většinu testů moči slabě pozitivních – a to poté, co jste užili svou dávku inzulinu. Jsou-li testy moči slabě pozitivní, budete muset možná počkat několik dní, než se stanou negativními a vy budete moci provést další úpravy. Jak se tělesný stav bude zlepšovat, shledáte, že se moč od cukru čistí a vaše potřeba inzulinu se snižuje. Většina lidí se zbaví inzulinu za dobu od jednoho do šesti týdnů od změny stravy. Přitom platí, že větší nebezpečí představuje předávkování než příliš nízké dávkování inzulinu.

Dokud inzulin ještě berete, měli byste jíst tak, aby se strava dostala do střevního traktu v době, kdy má inzulin největší účinek. Pro inzuliny se střednědobým účinkem je to obvykle čtyři až šest hodin po injekci; pro inzuliny účinkující v krátké době je příslušná doba jedna až čtyři hodiny. Během období, kdy dávky inzulinu upravujete, je často nejsnazší cestou jíst tři až čtyři jídla denně v pravidelných intervalech.

Potravin obsahujících hodně škrobů, tzn. především obilovin a zeleniny, můžete jíst tolik, kolik chcete. Konzumace ovoce by se však měla omezit na dva až tři kusy denně, abyste udrželi pod kontrolou hladinu triglyceridů. I ten, kdo se pokouší zhubnout, bude muset pouze výjimečně věnovat pozornost svému celkovému kalorickému příjmu. Změna složení stravy obvykle postačí k tomu, aby obézní člověk ztratil na váze přes kilogram týdně.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 102 Datum: 14. 1. 2009