Když čtu, že na to, abych spálila energii z jedné velké zmrzliny, bych musela běžet 16 km, zmocňuje se mě dojem, že to všechno stejně nemá cenu. | Prameny zdraví

Když čtu, že na to, abych spálila energii z jedné velké zmrzliny, bych musela běžet 16 km, zmocňuje se mě dojem, že to všechno stejně nemá cenu.

Existují ale přece i jiné možnosti. Stejné množství energie můžete spálit tak, že budete 15 hodin spát nebo 12 hodin sledovat televizi. Samozřejmě, problém je v tom, že den není zase tak dlouhý, abyste mohla „odspat“ nebo „odsledovat“ energii obsaženou ve velké zmrzlině.

Když čtu, že na to, abych spálila energii z jedné velké zmrzliny, bych musela běžet 16 km, zmocňuje se mě dojem, že to všechno stejně nemá cenu.

Rubrika: Hubnutí a obezita | Typ článku: Poradna výživy

Proto je pohyb tak důležitý. Pomáhá našemu organismu spotřebovávat energii rychleji. Organismus je jako motor auta, který neustále běží. Pokud běží na volnoběh, pak se spotřeba energie motoru nazývá bazální metabolismus (BM; energetická spotřeba za 24 hodin). A čím rychleji motor běží, tím více paliva spotřebovává.

V případě nedostatku paliva (strava obsahující málo energie) dochází k tomu, že se zpomalí volnoběh. Palivo se pak spotřebovává pomaleji. To je mechanismus vhodný pro podmínky hladovění, nicméně pracuje proti snahám člověka, který chce zhubnout.

Dr. Hans Diehl, M.P.H., zakladatel programu CHIP, odborník na zdravou výživu a životosprávu.

Počet přečtení: 2 540 Datum: 29. 3. 2009