Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jaká je optimální hodnota cholesterolu v krvi?

Hladina cholesterolu v krvi se udává jako sérový cholesterol a lze ji měřit jednoduchým a levným způsobem. Výsledky se vyjadřují v milimolech na litr.
Průměrný cholesterol u lidí, kteří se živí stravou typickou pro bohaté západní země, je 5,2 mmol/l.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Průměrný muž žijící v takové zemi má vyšší než padesátiprocentní pravděpodobnost, že zemře na srdeční onemocnění. Za těchto okolností bychom se neměli utěšovat tím, že patříme k průměru. „Průměrný" až příliš často znamená „normální" vzhledem k podmínkám, ve kterých se nachází okolní populace.

Je důležité, abyste znali svoji hladinu cholesterolu, protože naznačuje, jaké máte riziko, že onemocníte srdečním onemocněním a několika dalšími nemocemi, které jsou běžné v bohatých zemích. Osoba s hladinou cholesterolu 6,5 mmol/l má pětinásobné riziko úmrtí na infarkt myokardu než člověk, který má cholesterol 5,0 mmol/l. Srdeční onemocnění je velmi vzácné v těch zemích, kde lidé nekonzumují mnoho živočišných produktů, a mívají proto obvykle po celý život hladinu cholesterolu pod 4,5 mmol/l.1 Pokud se nám podaří identifikovat faktory, které ovlivňují hladinu sérového cholesterolu, můžeme podniknout kroky k jejímu snížení.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 32789
Datum: 11. 7. 2011