Jaká je funkce vitamínů řady B v těle? | Prameny zdraví

Jaká je funkce vitamínů řady B v těle?

Vitamín B je komplexem ve vodě rozpustných vitamínů a příbuzných látek, mezi které patří thiamin (B1), riboflavin (B2), niacin (B3), pyridoxin (B6), kyselina pantotenová, biotin, kyselina listová, cholin, inositol, PABA a vitamín B12.

Jaká je funkce vitamínů řady B v těle?

Rubrika: Vitamíny a minerály | Typ článku: Rady lékaře

Tyto látky jsou odpovědné zejména za zdraví a funkčnost nervů, očí, trávení a pokožky, ale také za zpracování sacharidů, tuků a bílkovin, za chuť k jídlu, růst, tvorbu hormonů a trávicích šťáv, za prevenci anemie (chudokrevnosti), udržování pohlavních žláz, kostní dřeně a za mnoho dalších komplexních funkcí lidského těla.

Vitamíny řady B jsou poměrně bezpečné i ve větších množstvích, protože jsou rozpustné ve vodě. V těle se neukládají, jejich případný nadbytek se tedy rychle vylučuje. Má však mezi nimi existovat určitá rovnováha. Nejlépe je přijímat je ve stravě, kde se vzájemně doplňují.

U alkoholiků a osob závislých na drogách pomáhá tzv. ortomolekulární terapie, tedy dodávání těch chemikálií, které jsou v těle normálně přítomné. Používají se např. velké dávky niacinu pro eliminaci bouřlivých reakcí na LSD. Vitamíny a strava se nyní používají i při léčbě autistických či hyperaktivních dětí, při minimálním poškození mozku a problémech s učením. Nateklý jazyk může být příznakem nedostatku jednoho nebo několika B vitamínů (pyridoxin, thiamin, riboflavin).

Vitamíny řady B se ničí při přípravě jídla, světlem, párou, dlouhým vařením, vysokými teplotami a dlouhým skladováním, ale také za přítomnosti různých drog a jiných chemikálií či zásaditostí v žaludku, která je způsobena antacidy (prostředky na snížení kyselosti).

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".

Počet přečtení: 2 887 Datum: 8. 11. 2011