Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak zjistím, kolik cholesterolu mám v těle? A co je ještě důležitější: Jak zjistím, jak postižené jsou mé cévy?

Hladinu cholesterolu ve vaší krvi určí téměř bezbolestný a levný test, který vám nechá provést váš lékař. Hodnota obsahu cholesterolu v krvi je obvykle přesným indikátorem množství cholesterolu, které je uloženo v celém vašem těle.
Rubrika: Cholesterol
|
Typ článku: Rady lékaře

Studie na Cleveland Clinic používající angiografii ukázaly, že téměř polovina mužů mladších čtyřiceti let, kteří si stěžují na bolesti na prsou, trpí rozsáhlým onemocněním srdečních tepen. Nejdůležitějším zjištěním bylo, že pravděpodobnost vážného onemocnění cév byla v přímém vztahu k hladině cholesterolu v krvi.

I mnohé další výzkumy potvrdily význam hladiny cholesterolu v krvi pro předvídání stavu cév (který byl poté potvrzen angiografií). Závislost je zřejmá: čím vyšší je hladina cholesterolu, tím horší je stav cév.

Dalším důležitým faktorem, který hladina cholesterolu pomáhá předvídat, je pravděpodobnost, že dotyčná osoba zemře na srdeční onemocnění. Průměrná hladina cholesterolu v naší zemi je 5,4– 5,6 mmol/L. Průměrný občan má přitom více než padesátiprocentní pravděpodobnost, že zemře na srdeční chorobu. Měli bychom porozumět ještě jedné věci: a sice že to, co se běžně považuje za „průměrné zdraví“, není zdraví, které by bylo žádoucí.

Porovnávání hladiny cholesterolu s konečnými příčinami úmrtí ukázalo, že lidé s hladinou cholesterolu 5,1 mmol/L nebo méně měli jen pětinové riziko úmrtí na srdeční chorobu v porovnání s lidmi, kteří měli cholesterol 6,8 mmol/L nebo vyšší. Lidé, kteří mají po celý život hladinu cholesterolu 4,6 mmol/L nebo nižší, mají nízké riziko infarktu.

Cílem většiny lidí, kteří měli hladinu cholesterolu po celá léta zvýšenou, by mělo být její snížení pod 4,1 mmol/L. Čím nižší hladina cholesterolu je, tím lépe. Když však někdo začne na vysoké hladině, např. 7,6 mmol/L nebo více, měl by být spokojen, když se mu podaří hladinu cholesterolu snížit na úroveň 5,1 mmol/L. Je-li v těle nahromaděno velké množství cholesterolu, pak se budou tato velká ložiska cholesterolu nacházející se v těle postupně uvolňovat do krve a jeho hladina v krvi bude ještě velmi dlouho zvýšená.

Po několika letech, kdy budete jíst správnou stravu, se ložiska cholesterolu konečně vyčerpají a hladina cholesterolu klesne i u mnoha těchto citlivých lidí pod 4,1 mmol/L. Než k tomu dojde, měl by tyto osoby s velmi vysokou počáteční hladinou cholesterolu utěšovat fakt, že jejich cévy se stávají poprvé v jejich životě každým dnem zdravějšími namísto toho, aby byly i nadále zanášeny aterosklerózou.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 7821
Datum: 13. 1. 2009