Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak vyléčit akné

Uhrovitost (medicína označuje tuto nemoc jako akné vulgaris) je zánětlivou reakcí, která je vyvolávána baktérií (Propionibacterium acnes), která žije na kůži a v kůži.
Rubrika: Zdraví ženy
|
Typ článku: Články

Tato baktérie se živí tuky nacházejícími se v kůži, tyto tuky rozkládá na mastné kyseliny. Tyto mastné kyseliny dráždí okolní buňky a způsobují reakci, jejíž důsledkem je vznik uhrů. Tuky a oleje, které se nacházejí v kůži, pocházejí buď z vnitřních zdrojů, v potravě, anebo z vnějších zdrojů, jako jsou strojní oleje nebo kosmetika a přípravky péče o pleť.
Uznávaná učebnice, Harrison's Principles of Internal Medicine (10. vydání z roku 1983) uvádí: "Neexistují žádné důkazy toho, že by strava měla nějaký vliv na průběh či závažnost akné vulgaris.

Běžné léčení

Mnohé běžné léčby uhrovitosti jsou zaměřeny na odstranění kožního tuku, seba, z pokožky a na snížení množství baktérií přítomných v kůži a v kožních pórech. Umývání mýdlem a vodou je jednoduchou "odmasťovací" metodou. Mytí je účinnější, když se používá abrazivní žínka, kterou se čistící účinek zvyšuje. Benzoyl peroxid je lékem "proti akné", který vysušuje pokožku a udržuje počet baktérií na nízké hladině. Na kůži se dají aplikovat antibiotika, která se rovněž dají užívat orálně (v podobě tablet), aby se snížil počet baktérií působících uhrovitost na kůži. Rovněž derivát vitamínu A, accutane (isotretionoin), je velmi silným lékem proti akné, který kromě jiného snižuje produkci kožního tuku.

Nevýhody: Terapie léky je účinná pouze po dobu, kdy se používají roztoky anebo když se užívají tablety, protože s jednou z hlavních příčin problému, s mastnou pokožkou, se nic neděje. Výjimkou mezi těmito krátkodobými způsoby léčení je accutane, jehož účinky pokračují i poté, co je léčba ukončena. Další nevýhodou je ovšem také to, že většina léků má vedlejší účinky a že cena bývá vysoká. Nejúčinnější lék, jímž je accutane, má také nejvážnější vedlejší účinky (poškození jater a vážné porodní defekty).

McDougallův program (důsledky stravy a životního stylu)
Pětaosmdesát procent všech dospívajících trpí někdy akné, u řady lidí tento kožní problém přetrvává i v dospělosti. Akné je však přitom nemocí, které lze zabránit, nejedná se o normální stav. Je jisté, že prudký vzestup hladiny hormonů, který provází pubertu, je ve vztahu ke zvýšené tvorbě kožního tuku a tím i k akné. Někteří vědci se domnívají, že akné je dědičnou chorobou, zatímco jiní věří, že faktory okolního prostředí, jako např. strava, jsou důležitější. Ve společnosti, jakou je ta naše, kde se většina lidí živí stravou bohatou na tuky, hrají genetické faktory skutečně důležitou roli při určování individuální náchylnosti. Abychom zjistili, zda strava je u akné hlavním faktorem, museli bychom být schopni ukázat, že v těch populacích, které konzumují stravu, která se významně liší od té naší, se tato nemoc nevyskytuje.

Množství populačních studií pojednávajících o vtahu mezi stravou a akné je naneštěstí omezené. Nedávné průzkumy v Keni a v Zambii však uvádějí mnohem méně akné u místního domorodého obyvatelstva než u černochů žijících v USA. Existují také některé důkazy toho, že když se černí Afričané přestěhují z venkova do města a tam přejdou na stravu s vyšším obsahem tuku, která se poněkud blíží naší stravě, stává se u nich akné problémem.

Protože všichni se živí podobnou stravou, studie vypracovávané v naší společnosti nalézají málo rozdílů a málo stop vedoucích ke kořenům běžných onemocnění. V západních zemích takřka každý překračuje prahy látek nalézajících se ve stravě, která způsobují běžná onemocnění. Vědci musejí porovnávat lidi s jídelníčky, které se od sebe liší, aby nalézali stopy vedoucí k původcům onemocnění. Zkuste porovnat zdraví venkovských obyvatel Číny s jejich rýžovou dietou a Američany - i ten nejležérnější pozorovatel nebude moci přehlédnout, jaký má strava vliv na zdraví.

Běžné léčení: V americké lékařské komunitě se sice trochu debatuje o tom, zda má či nemá strava vliv na průběh akné, většina lékařů je však přesvědčena, že strava rozhodně akné nezpůsobuje. Tento názor se ovšem zakládá spíše než na vědeckých faktech na tom, co se povídá. To se lékaři učí od fakulty až do důchodu. Podklady pro tento protidietní postoj se zakládají hlavně na jedné studii, která byla kdysi dávno publikována v jednom lékařském časopise a kde se uvádělo, že mezi počtem uhrů, které se u dospívajících vytvořily, a množstvím čokolády, kterou snědli, nebyl zjištěn žádný vztah. Strava, kterou dostávala kontrolní skupina "bez čokolády", byla však právě tak přesycena tuky jako strava ve skupině, která dostávala čokoládu. Přiměřené vědecké studie, které by posuzovaly do jaké míry je akné ovlivněna stravou, nebyly zatím vypracovány. Není ani příliš pravděpodobné, že takové studie budou vypracovány, a důvod je stejný jako vždy: na zjištění, jaký vliv má strava na akné, se nedají vydělat žádné peníze. Nemůžete nacpat výsledek vašeho výzkumu do tuby nebo kapsle a prodávat jej trpícím dospívajícím.

Na druhé straně existují některé spolehlivé důkazy, které skutečně nasvědčují tomu, že u lidí s akné, kteří přejdou na stravu s nízkým obsahem tuku, se může stav zlepšit a množství tuku, který buňky pokožky vylučují, se může snížit. Podle mých zkušeností výrazné omezení tuků ve stravě působí pozoruhodné snížení množství tuku, který tukové žlázky produkují. Proč bychom ostatně měli očekávat něco jiného? Tuky, které sníme, se distribuují do celého těla, včetně pokožky. Nemáme žádný problém s tím, abychom přijali myšlenku, že tuky ze stravy se dostávají do kůže a chlupů zvířat. Když se zeptáme veterináře, jak to máme udělat, aby měl náš pes lesklou a hladkou srst, dozvíme se, že máme do jeho potravy přidat olej, vejce nebo sádlo. Chcete-li snížit lesk svého vlastního "kožichu", měli byste udělat přesný opak.

Jakmile se mastnota pokožky sníží, uhry rychle zmizí. Důvod, proč ostatní lékaři nemusí mít podobné pozitivní zkušenosti se svými zohyzděnými pacienty, leží v prostém faktu, že je celkem jenom velmi málo pacientů, kteří kdy odstraní všechny tuky, které je ze stravy možné odstranit. Pokožka je velmi citlivá i na velmi malá množství tuku ve stravě. Pouhá jedna pizza s feferonkami může přinést takovou úrodu uhrů, která vám vydrží na celý týden.

Moje doporučení: Držte se na stravě s velmi nízkým obsahem tuku, udržujte svou pokožku čistou od špíny, olejů a kosmetiky na bázi oleje, několikrát denně se umývejte jemným mýdlem a abrazivní žínkou. Člověk, který trpí akné, musí být minimálně měsíc na sebe velmi přísný, než se dočká výsledků. Žádné podvádění!

Pokud využíváte naplno výhod nové diety a stravujete se takto nejméně dva měsíce a váš problém přetrvává, pak uvažujte o používání roztoků, gelů a krémů (benzoyl peroxid, retin-A, tetracykliny a další antibiotika). Pak zkuste léčbu antibiotiky. Pár těch skutečně nejhorších případů, může, po pečlivém lékařském zvážení (zvláště, co se týká rizika porodních defektů) a jako úplně poslední možnost, najít pomoc v přípravku Accutane.

John McDougall: The McDougall Program

Počet přečtení: 8960
Datum: 21. 7. 2006