Jak rozpoznat úzkostnou poruchu? | Prameny zdraví

Jak rozpoznat úzkostnou poruchu?

Existuje patero hlavních forem úzkostné poruchy. Národní ústav duševního zdraví, složka Národního ústavu zdraví USA, poskytuje stručný přehled těchto poruch v publikaci z roku 2000. Navzdory těmto určujícím charakteristikám se lidé s úzkostnou poruchou nejeví netrénovanému oku, že by měli velké psychiatrické problémy.

Jak rozpoznat úzkostnou poruchu?

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Poradna pro duševní zdraví

Například člověk s všeobecnou úzkostnou poruchou (GAD) se může jednoduše jevit jako nenapravitelný pesimista. Obvykle si vůbec neuvědomuje, že má rozpoznatelnou psychiatrickou nemoc, kterou lze léčit.

Dotyčná osoba, například žena, může říkat: „Vždycky jsem si myslela, že jsem jen úzkostlivý člověk. Stále jsem byla něčím rozrušená a neuměla jsem se uvolnit. Někdy to přešlo, někdy ne. Trvalo to i několik dní. Dělala jsem si spoustu starostí s tím, co připravím k slavnostnímu obědu nebo jaký dárek by se komu nejvíc hodil. Prostě jsem nemohla něco nechat jen tak... Občas jsem měla trochu pocit, že jsem pošetilá. Srdce mi bušilo jako o závod, a to mi dělalo jen další starosti.“

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 3 773 Datum: 11. 3. 2009