Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Jak posílit svoji imunitu

Nestresujte se. - Zastavte se. Ztište se. Poslouchejte klasickou hudbu, pouštějte si grotesky. Hudba i smích léčí! Nesledujte zprávy více než dvakrát denně. Stresový hormon kortizol potlačuje imunitní odezvu. Čím více zklidníte svoji mysl, tím více snížíte svoji hladinu stresu.
|
Typ článku: Články

Zdravě se stravujte. - Strava hraje důležitou roli! Chcete-li mít silnou imunitu, konzumujte pestrou škálu nezpracovaných rostlinných potravin bohatých na vlákninu, živiny a antioxidanty. Zařaďte je do každého jídla. Stravujte se podle barev duhy – konzumujte ovoce a zeleninu, luštěniny, celozrnné obiloviny, ořechy a semena, užívejte bylinky a koření, které vylepší chuť vašich pokrmů. Nezapomeňte na dobrou hydrataci – pijte vodu!

Hýbejte se. - Pohyb je pro udržení imunitního systému v dobré formě důležitý. Doporučuje se 30-60 minut denně, optimálně každý den v týdnu. Každá minuta se počítá. Dlouhodobě neseďte. Už 20 minut v pohybu denně dokáže potlačit zánět a podpořit imunitu.

Nekuřte a nepijte. - Nekuřte. Nepobývejte v místnosti s někým, kdo kouří. Nevdechujte látky (např. i výpary při smažení), které mohou být pro plíce toxické. Neužívejte alkoholické nápoje – poškozují imunitu.

Spěte. - Snažte se spát 7-9 hodin denně. Dodržujte pravidelný denní a noční režim. V ložnici udržujte nižší teplotu (18-19oC), spěte ve tmě a v tichu. Alespoň 90 minut před ukládáním se na lože nesledujte televizi a nehleďte do obrazovek a displejů (počítače, mobily, tablety atd.). Čtěte si nebo naslouchejte uklidňující hudbě.

Buďte v kontaktu. - Karanténa a izolace jsou v době vysokého rizika přenosu vážného infekčního onemocnění nezbytné, opuštěnost a osamělost však člověku neprospívají. Buďte v pravidelném spojení se svými blízkými. Pište si, volejte si, sdílejte se, povzbuzujte se. Již krátkodobý kontakt s chápající a empatickou osobou posílí váš imunitní systém.

Praktikováním těchto jednoduchých opatření výrazně zvýšíte imunitní odezvu svého organismu a zlepšíte své vyhlídky na to, že neonemocníte.

S využitím podkladů z American College of Lifestyle Medicine (ACLM)

Počet přečtení: 662
Datum: 25. 4. 2022