Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

I malý úraz hlavy může způsobit depresi

Vážný úraz hlavy s evidentním poškozením mozku, což ukáže magnetická rezonance (MRI), často vyústí do deprese. Není už tak známé, že dokonce i malý úraz hlavy, při kterém se změny nezjistí ani magnetickou rezonancí, může způsobit depresi.

Lidé s poúrazovou ztrátou vědomí nebo paměti jsou ohroženi depresí několik následujících týdnů po úraze. Také pacienti, kteří sice neztratili vědomí ani paměť, ale mají bolesti hlavy, závrať nebo problémy s koncentrací několik dní po úraze, jsou vystaveni riziku velké deprese.

S touto formou deprese jsem se setkal před několika lety u ženy zaměstnané v mojí ambulanci. Naše sekretářka – vždy pozitivně naladěná, veselá, ochotná vždy pomoci – při vycházení z domu uklouzla na zledovatělém chodníku. Upadla a poranila si hlavu. Přestože snímky neprokázaly poranění mozku, určitou dobu trpěla velkými bolestmi hlavy. Dva týdny po pádu se bez zjevné příčiny během rozhovoru s pacienty nebo zaměstnanci rozplakala. Pozorování ukázalo, že se u ní rozvinula deprese. Po absolvování programu léčby deprese, který představuji v této knize, se během devíti měsíců zcela uzdravila.

Ukázka z knihy dr. Neila Nedleyho „Život bez deprese“, kterou lze objednat na adrese www.a-o.cz.

Počet přečtení: 5441
Datum: 11. 7. 2009