Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Doping ze šťávy z červené řepy

Všichni vědí, že Lamborghini jede rychleji než ostatní vozy. Je to proto, že tento sportovní vůz má silnější motor.
|
Typ článku: Články

U sportovců jsou „motorem“ svaly a schopnost napumpovat do nich co nejrychleji větší objem kyslíku. Avšak objem energie, který dokáže tělo získat z určitého objemu kyslíku, je v podstatě stejný… alespoň jsme se to mnoho let domnívali.

Přibližně před pěti lety byl jeden z hlavních principů fyziologie sportu postaven na hlavu – a to vše jen díky červené řepě.

Dusičnany, koncentrované v listové zelenině a červené řepě, nejenom pomáhají dodávat okysličenou krev do svalů tím, že podporují rozšiřování cév, umožňují navíc, aby tělo z kyslíku získalo více energie – což je něco, co se dříve zdálo být nemožné. Kupříkladu jedna malá sklenička šťávy z červené řepy umožňuje potápěčům, kteří se vydávají do hlubin bez kyslíkového přístroje, aby zadrželi dech o půl minuty déle, než je obvyklé. Když se napijí šťávy z červené řepy, spotřebují cyklisté při stejném výkonu o 19 % méně kyslíku než skupina, která pila placebový nápoj. A když svůj výkon zintenzivní na maximum, dokážou dobu, kdy si takzvaně „hrábnou až na dno“, prodloužit z předchozích 9:43 na 11:15 minut. Skupina, která pila šťávu z červené řepy, vykázala vyšší vytrvalost a spotřebovávala méně kyslíku. Zkrátka, šťáva z červené řepy energetickou produkci u cyklisty výrazně zefektivňuje. Žádný doping, steroidy, podpůrné přípravky či zásahy do organismu nedokázaly to, co umí šťáva z červené řepy.

Stejný účinek má i řepa konzumovaná vcelku. Další studie ukázala, že muži i ženy, kteří snědí půldruhé misky vařené řepy pětasedmdesát minut před pětikilometrovým během, si svůj výkon zlepšili, i když si zachovali stejný tep, a dokonce hlásili menší únavu. Lepší čas při menším úsilí? Stačí se nabít energií z červené řepy!

Abyste maximálně vylepšili svůj sportovní výkon, připravte si půl šálku šťávy z červené řepy (nebo tři bulvy o průměru sedm a půl centimetru nebo misku vařeného špenátu) a vypijte (snězte) jej dvě až tři hodiny před závodem.

Sportovní zprávy v televizi se vždy zabývají jen steroidy a dalšími zakázanými podpůrnými prostředky zvyšujícími výkon borců. Proč ale nikdo nezmínil tuto energií nabitou a naprosto legitimní zeleninu, přispívající jednoznačně k nárůstu výkonu? To mi nejde na rozum.

Z knihy Michaela Gregera Jak nezemřít. Vydalo nakladatelství Noxi.

Počet přečtení: 2204
Datum: 10. 12. 2018