Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Dokáže si člověk vitaminy sám vyrobit?

U lidí dochází o k tvorbě vitaminů působením baktérií ve střevě - to významně pomáhá pokrýt naše potřeby. K tomuto pochodu dochází zejména ve slepém a tlustém střevě; existuje však jen pár míst, kde se tyto vitaminy aktivně vstřebávají.
|
Typ článku: Rady lékaře

V primitivních společenstvích, kde se nedodržují pravidla hygieny, dochází i k příjmu vitaminů z kontaminace potravy, která se dostala do styku s výkaly.

Baktérie, které se podílejí na tvorbě vitaminů, žijí i v ústní dutině a v tenkém střevě. Vitaminy vytvořené v těchto místech jsou účinně vstřebávány v tenkém střevě. Niacin, riboflavin a thiamin zůstávají v buňkách a jsou proto dostupné pouze po strávení bakteriálních buněk.

Kyselina pantotenová, kyselina listová, vitamin B6, biotin a vitamin K z buněk unikají a mohou tak být vstřebány i z tlustého střeva. Vitamin B12 je do určité míry také vytvářen baktériemi žijícími v tenkém střevě a spolu se strávenými baktériemi se tak většině lidí dostává dostatečného množství tohoto vitaminu, aby mohli pokrýt jeho potřebu, což platí i pro ty, kteří se zcela vyhýbají koncentrovaným zdrojům vitaminu B12, které se nalézají v živočišných potravinách.

S využitím informací z knihy dr. Johna McDougalla „McDougallův plán". Vydala Společnost Prameny zdraví a OS Maranatha.

Počet přečtení: 5643
Datum: 12. 3. 2012