Děti, nehrajte si na ulici | Prameny zdraví

Děti, nehrajte si na ulici

Nepříliš silný, ale stálý hluk z denní pouliční dopravy může podle vědců z Cornell University u dětí způsobovat stres, zvyšovat jejich krevní tlak i tepovou frekvenci, stejně tak jako hladinu stresových hormonů. Studie porovnávala děti žijící v oblasti, kde byla hladina hluku asi taková jako v průměrné tiché kanceláři, s dětmi žijícími v hlučnější oblasti, s hladinou hluku přibližně takovou jako vytváří průměrná myčka na nádobí.

Děti, nehrajte si na ulici

Rubrika: Stres a psychika | Typ článku: Studie

Ukázalo se, že rozdíl v hladině hluku skutečně ovlivňoval zdraví dětí. Ty děti, které žily v hlučnějších oblastech, měly celou řadu příznaků stresem vyvolané úzkosti, nervozity a dokonce i snížené motivace. To může být příčinou vážného zamyšlení, vzhledem k tomu, že vyšší hladiny stresových hormonů přítomné u menších dětí jsou spojovány s některými budoucími onemocněními dospělých, mezi něž patří zvýšená hladina cholesterolu, srdeční onemocnění a snížené množství imunitních buněk, které zajišťují ochranu před onemocněním.

Měli byste si tedy dělat starosti? Typická hladina hluku v městské zástavbě v USA je mezi 55 a 70 decibely, což je úroveň odpovídající rušnějšímu prostředí ve výše zmíněné studii.

Journal of the Accoustical Society of America

Počet přečtení: 3 165 Datum: 1. 1. 1970