Daň na tučná jídla? | Prameny zdraví

Daň na tučná jídla?

Britská lékařská společnost (British Medical Association) navrhla, aby byla na tučné potraviny, jako jsou např. sušenky a některé masné (či mléčné) výrobky uvalena 17,5procentní daň z přidané hodnoty.

Daň na tučná jídla?

Rubrika: Stravování | Typ článku: Studie

Toto opatření by mělo přispět k řešení tíživého problému s obezitou, který přijde britský státní rozpočet asi na 500 miliónů liber ročně. Mluvčí British Medical Association (BMA), dr. Breach uvedl, že v Británii je epidemie obezity. „Jste to, co jíte, a britská veřejnost má proto velký problém.“

Uvalení vyšší daně z přidané hodnoty na výrobky obsahující velké množství nasycených tuků, jako jsou např. uzeniny, některé tučné druhy pečiva, máslo či smetanu by mohlo pomoci zachránit život řadě lidí.

Podle názoru mluvčího BMA by tato daň znamenala těžkou ránu pro výrobce. Ve svém důsledku by měla vést k tomu, aby přestali saturovat své výrobky tuky a místo toho do nich začali používat zdravější příměsi. „Tuk je levným vedlejším produktem výroby masného průmyslu; výrobci se snaží jeho přebytky za každou cenu zužitkovat a proto jej používají jako vycpávku do potravin, které produkují,“ uvedl dr. Breach.

Podle WHO (Světové zdravotnické organizace) je na celém světě obézních více než miliarda lidí. Z toho asi 17,6 miliónu jsou obézní děti ve věku do pěti let.

Počet přečtení: 2 323 Datum: 27. 12. 2006