Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Cukrovka a životní styl

Již po více než pětadvacet let se spolu se ženou můžeme těšit z práce, kterou smíme vykonávat v malém sanatoriu v americkém státě Alabama. Mezi našimi prvními pacienty bylo i několik diabetiků II. typu. Vzhledem k našemu přesvědčení, že při většině civilizačních nemocí je nejlepší podávat čistě rostlinnou (veganskou) stravu, nebylo divu, že se tato strava stala základem naší léčby.
Rubrika: Cukrovka
|
Typ článku: Články

Povzbuzením nám byly rané práce Nathana Pritikina a lékařů dr. Jacka Davidsona, Rexe Clementse a Jamese Andersona. Ani jeden z nich neužíval sice výhradně čistě rostlinnou stravu (dokonce i Pritikin dovoloval malé množství živočišných výrobků), jejich práce však svědčily o tom, že jsme na správné stopě. A prospěšné účinky, které jsme mohli brzy zaznamenat u našich pacientů, to jen potvrdily.

V nedávné době si získal pozornost názor, že cukrovka II. typu je postupně se vyvíjející onemocnění. Na začátku bývá nadváha a nedostatek fyzické aktivity, následují inzulínová resistence, zvyšující se intolerance uhlohydrátů (sacharidů) a konečně se zřetelně projeví diabetes mellitus (roli hrají samozřejmě i některé genetické faktory). Tento koncept umožnil vytvořit léčebný i preventivní program proti této nemoci, která je metlou moderního světa. Naše léčba cukrovky zahrnuje následující kroky.

1. Krátkodobý a uvážlivý půst

2. Vegetariánská strava sestávající z přírodních, nerafinovaných a nízkotučných potravin, obsahujících velké množství vlákniny a množství syrových potravin.

3. Pravidelný pohybový režim podle možností pacienta.

Půst

Byl jsem překvapen, že jsem v lékařské literatuře nalezl poměrně málo zmínek o užívání půstu při léčbě cukrovky II. typu. Zdá se, že jak lékaři, tak pacienti mají jistou averzi k této terapii. A to přesto, že cukrovkáři jsou výjimečně odolní vůči ketoacidóze a na krátkodobý půst reagují velmi pozitivně. Před dvaceti lety publikoval dr. Jack Davidson z Emory University zprávu o malé skupině dospělých obézních cukrovkářů, kteří užívali 100 jednotek inzulínu denně, ale přesto měli hladinu glukózy nalačno na úrovni 300-500 mg/dl. Vysadil u těchto pacientů zcela inzulín, vystavil je úplnému půstu (dostávali jenom vodu) a minimálně třikrát denně měřil jejich hladinu glukózy v krvi. Ve všech případech (s jednou či dvěma výjimkami) poklesla hladina glukózy pod 100 mg/dl během dvou až pěti dnů, a to bez jakýchkoliv nepříznivých vedlejších účinků. U většiny pacientů bylo poté (po skončení půstu) možné pokračovat v léčbě bez podávání inzulínu, pouze prostřednictvím podáváním prosté stravy. Hladiny glukózy byly podstatně nižší než před postem.

Dr. Davidson se domnívá, že vedle omezení kalorického příjmu se během postu i znovu „nastavují" inzulínové receptory, anebo přinejmenším začínají lépe fungovat. Dr. Davidson od té doby úspěšně léčil jednotýdenním úplným postem, který byl následovaný nízkokalorickou dietou, více než 3 000 pacientů s nadváhou a vysokou hladinou krevního cukru.

My sami jsme s výhodou v řadě případů použili této léčebné metody. Většinou se podařilo zcela vyloučit užívání inzulínu. Během úplného postu je třeba monitorovat hladinu krevního cukru, protože se vzácně vyskytne pacient, u kterého začne hladina krevního cukru stoupat, nikoliv klesat, což svědčí o skutečné závislosti na inzulínu a hrozící ketoacidóze. Půst přispívá i ke kontrole chuti k jídlu a je počátečním impulsem ke ztrácení nadváhy.

Kromě toho jsme zjistili, že krátkodobý půst - obvykle se jedná o jeden či dva dny týdně, a to ne dny po sobě následující - je velmi užitečný u většiny obézních pacientů s cukrovkou II. typu. Zvlášť důležité je, aby pacient začal být léčen již v počátcích nemoci; hladina glukózy se často vrátí k normálu a normální i zůstane.

Je důležité si uvědomit, že dokonce i po skončení velmi krátkého postu dojde prakticky nevyhnutelně k reakci v podobě určitého zvýšení hladiny krevního cukru, které často trvá několik dní. Pacienta i lékaře to může demotivovat. Pokud však vytrvají a dále opakované krátké posty využívají, dočkají se (a to prakticky vždy) odměny v podobě výrazného snížení hladiny krevního cukru. Měli jsme i takové pacienty, u kterých toto období „usazování" hladiny glukózy trvalo několik měsíců; ve většině případů však monitorování hladiny glykosylovaného hemoglobinu (HbA1c) ukáže postupné zlepšování stavu.

Vegetariánská strava

Mnozí výzkumníci potvrzují prospěšné účinky stravy založené na konzumaci nerafinovaných uhlohydrátů a obsahující hodně vlákniny. Taková strava dodá pocit nasycení, zajistí postupné a pomalejší vstřebávání uhlohydrátů a vykazuje prospěšný účinek na zvýšenou hladinu krevních lipidů a při hypertenzi. James Anderson z Lexingtonu v Kentucky je hlavním stoupencem této diety. Doporučuje svým pacientům diabetikům, aby při každém jídle konzumovali malou porci luštěnin - vzhledem k jejich vysokému obsahu rozpustné vlákniny.

Vegetariánská strava je - vedle řady dalších prospěšných účinků - prototypem stravy s vysokým obsahem vlákniny. Našim pacientům neservírujeme žádné volné tuky, používáme pouze malá množství pomazánek z ořechů (např. arašídové máslo) a zralé olivy. Sójové produkty mohou pacienti užívat podle libosti; poznatky z nedávné doby svědčí o tom, že rostlinné bílkoviny, a to zvláště sójová bílkovina, chrání před řadou komplikací, které obvykle doprovázejí cukrovku II. typu. Dokonce i těm nemocným, u kterých již začíná docházet k selhávání ledvin, se dobře daří při stravě obsahující přiměřená množství sójové bílkoviny. Podáváme vařené celozrnné obiloviny, granolu, jeden či dva kusy ovoce (může být i v podobě kompotu či konzervované, ale bez přídavku cukru), celozrnné pečivo a sójové nebo ořechové mléko. Pacientům se dostává i množství zeleniny (tepelně upravené i syrové). Večeře bývá velmi lehká, sestává z krajíčku či dvou celozrnného chleba, trochy salátu či polévky anebo jednoho kusu syrového ovoce. Pokud je pacient obézní, doporučíme večeře zcela vyloučit.

Řídíme se podle doporučení dr. Rexe Clementse z Birminghamu a těm pacientům, kteří trpí diabetickou neuropatií servírujeme takové potraviny, které obsahují hodně myoinositolu. Často zaznamenáme během pouhých několika týdnů pozoruhodné zlepšení jejich stavu. Dr. Clements publikoval seznam potravin obsahujících myoinositol; důležité je, že živočišné výrobky jej neobsahují prakticky žádný, zatímco řada rostlinných potravin jej obsahuje velká množství.

Nikoho dnes nepřekvapí skutečnost, že většina živočišných výrobků obsahuje přebytek nasycených tuků a cholesterolu, které diabetikovi rozhodně neprospívají. Pozornosti se však dosud nedostalo faktu, že i živočišná bílkovina zvyšuje hladinu krevního cholesterolu, a to vzhledem k nepříznivému poměru lysinu a argininu.

Pacient na čistě rostlinné stravě se vůbec nemusí obtěžovat počítáním kalorií ani chlebových jednotek - jak tomu bylo ještě v nedávné minulosti.

Pravidelný pohybový režim

Nikdo jistě nebude nesouhlasit s tím, že pravidelná fyzická aktivita je důležitým faktorem při léčbě pacienta s cukrovkou II. typu. Zlepšuje se trávení, nadváha se ztrácí rychleji, snižuje se inzulínová resistence, zlepšuje se využívání glukózy na potřeby metabolismu a pacient se cítí celkově výrazně lépe. Háčkem někdy bývá pacientova ochota spolupracovat. Většina pacientů s cukrovkou trpí nadváhou, někteří z nich značnou, což má za následek průvodní poškození svalově-kosterního aparátu a další komplikace. Přišli jsme nicméně na to, že při jemném, ale pevném vedení pacientů k postupnému zvyšování dávek a intenzity pohybu, se u většiny projeví již během několika týdnů podstatné zlepšení. Pokud je k dispozici bazén, může to pro pacienty být značným přínosem - voda nadnáší a pohyb ve vodě je tak mnohem snazší.

Dvou- či třítýdenní pobyt v sanatoriu, kde se léčí přírodními léčebnými prostředky (viz např. pobyty NEWSTART - pozn. překladatele) v tomto ohledu zvláště pomáhá; nezbytný přechod na zdravý životní styl je zde podstatně lehčí.

Mohu-li shrnout výše zmíněné - zjistili jsme, že u našich pacientů dochází k velmi povzbuzujícím změnám v hladině krevního cukru, cholesterolu a triglyceridů. Hraniční selhávání ledvin se často zlepšilo nebo i vrátilo zcela k normálnímu stavu; příznaky diabetické neuropatie mizí, a to někdy i velmi dramaticky; snižuje se tělesná hmotnost a dochází k celkovému zlepšení klinického stavu pacienta. Ve většině případů se nám podařilo vyloučit nebo aspoň podstatně snížit další podávání inzulínu nebo orálně podávaných léků proti hypoglykemii. A nakonec: Jsme přesvědčeni, že tento program přináší současně i velké možnosti týkající se primární prevence vzniku cukrovky II. typu.

Dr. Calvin Thrash, Uchee Pines Institute, Seale, Alabama

Počet přečtení: 4507
Datum: 9. 4. 2012