Co vlastně v těle způsobí vznik cukrovky a vzrůst hladiny krevního cukru na tak nekontrolovatelně vysokou úroveň? | Prameny zdraví

Co vlastně v těle způsobí vznik cukrovky a vzrůst hladiny krevního cukru na tak nekontrolovatelně vysokou úroveň?

To, že při obou typech tohoto onemocnění dochází ke zvýšení hladiny krevního cukru, je jejich společnou charakteristikou a důvodem, proč se oběma onemocněním říká cukrovka. Ve skutečnosti se však jedná o dva odlišné problémy s inzulinem.

Co vlastně v těle způsobí vznik cukrovky a vzrůst hladiny krevního cukru na tak nekontrolovatelně vysokou úroveň?

Rubrika: Cukrovka | Typ článku: Rady lékaře

Juvenilní cukrovka je způsobována tím, že tělo dokáže nevyprodukovat dostatečné množství inzulinu. Cukrovka, která vzniká v dospělosti, je zapříčiněna sníženou účinností inzulinu – kterého však tělo dokáže vytvořit v potřebném množství.

Inzulin je hormon, který se tvoří ve slinivce břišní a reguluje množství cukru přítomného v obíhající krvi. Svůj úkol vykonává tak, že pomáhá cukru procházet buněčnými membránami, aby mohl vstoupit dovnitř buňky. Jakmile se cukr dostane do buňky, přemění se na složky, které nakonec poskytují energii. Je-li vytvářeno příliš málo inzulinu jako u juvenilní cukrovky anebo jestliže inzulin řádně neúčinkuje, jako je tomu u cukrovky vznikající v dospělosti, pak buňky hladovějí po energii. K tomu dochází, protože přísun obvyklého zdroje potravy buněk, cukru, je zablokován. A protože cukr nemůže proniknout do buněk, jeho hladina v krvi stoupá. Inzulin slouží v těle ještě k mnoha dalším funkcím. Když tyto funkce nepracují tak, jak by měly, jejich selhávání působí vážné změny v metabolismu diabetika.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 6 133 Datum: 14. 1. 2009