Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Chtěl jet do Ria

Marvin opravdu chtěl jet do Rio de Janeira. Ředitel společnosti, ve které pracoval, spolu s několika jeho kolegy se chystali jet do Brazílie na setkání vedoucích pracovníků z jiných zemí. Jelikož pracoval jako vedoucí bezpečnostní služby, měl za úkol zajistit bezpečnost a ochranu po celou dobu jejich cesty. Byl to vzrušující úkol a také životní příležitost podívat se do jednoho z nejkrásnějších měst světa.
Rubrika: Cukrovka
|
Typ článku: Články

Marvin ale měl vážné zdravotní problémy. Trpěl nadváhou, měl velmi vysoký krevní tlak a jeho cukrovku nepomáhaly stabilizovat ani injekce s 52 jednotkami inzulinu. S těmito obtížemi bojoval už několik let, ale přestože se přesně řídil pokyny lékařů, jeho stav se neustále zhoršoval. V době, kdy do odjezdu zbývalo už jen několik dní, se cítil tak špatně a ochromeně, že se už smiřoval s tím, že nikam nepojede.

Jeho vedoucí mu nařídil, aby šel do střediska zdraví, ve kterém se specializují na léčbu obtíží, které jej trápily. Ve svých 49 letech rozhodně ještě nechtěl svůj život vzdát. Pomodlil se za to a rozhodl se, že bude o svůj život bojovat.

Ve středisku zdravého životního stylu byla úplně jiná skladba stravy, než na jakou byl zvyklý. Seznámil se tam s novými přístupy k péči o zdraví a s novým životním stylem. Dlouhé roky si dával pozor, aby příliš nesladil. Nyní mu ale bylo řečeno, že by neměl jíst žádné rafinované a průmyslově upravované potraviny, a dokonce ani maso. Také se dozvěděl, že pro diabetiky je velmi důležité, aby jedli nerafinovanou potravu s vysokým obsahem vlákniny, protože pomáhá stabilizovat hladinu cukru v krvi. Rovněž zjistil, že pokud chce mít diabetes pod kontrolou, musí hlídat svou tělesnou hmotnost. Přebytečný tuk -- ať už na těle nebo ve stravě -- je pro lidi s diabetem II. typu nebezpečný. Podle všeho totiž snižuje schopnost inzulinu odvádět glukózu z krevního řečiště a přenášet ji do buněk, kde slouží jako palivo.

Zjistil, že nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny mu umožňuje jíst větší porce, a přitom přijímat o polovinu méně kalorií než dříve. Přestože každý den ušel okolo 25 kilometrů, ujišťoval nás, že vůbec nepociťuje hlad. Díky cvičebnímu programu se snížil jeho krevní tlak, tělesná hmotnost a spotřeba inzulinu, zmizely depresivní nálady, zlepšila se jeho tělesná kondice a celkově se začal cítit lépe.

Na konci měsíce byly jeho výsledky tak ohromující, že tomu ani nemohl uvěřit. Zhubl o 11 kilogramů a jeho krevní tlak byl normalizovaný bez toho, že by musel užívat léky.

„Díky Bohu! I bez inzulinu je hladina cukru v krvi v mezích normy. Cítím se jako člověk, kterého po sedmnácti letech propustili z vězení -- konečně jsem volný. Nevzpomínám si, že bych se kdy cítil lépe."

O šest měsíců později nám od něj přišla následující zpráva:

„Do dnešního dne jsem zhubl 17 kilogramů a dosáhl jsem konečně své ideální hmotnosti. Každý den, ať prší nebo svítí sluce, ujdu 11 kilometrů. Když je extrémně špatné počasí, pracuji na sobě v posilovně. Hladina cukru v krvi i krevní tlak jsou stabilizovány a já se i nadále cítím jako mladík. Rád bych se svým životním stylem seznámil celý svět. A abych nezapomněl, do Ria jsem nakonec jel!"

Diabetes vzniká tehdy, když tělo není schopno zpracovávat glukózu (krevní cukr), jejíž hladina v důsledku toho extrémně vzroste. Existují dva typy diabetu: diabetes I. typu a diabetes II. typu.
Diabetes I. typu, tzv. závislý na inzulinu (inzulin-dependentní -- IDDM), někdy bývá označován také jako juvenilní (mladistvý) diabetes. Většinou vzniká u dětí či dospívajících a bývá dědičný. Z celkového množství všech případů diabetu tvoří 5 až 10 procent právě tento typ.

Diabetes II. typu, tzv. nezávislý na inzulinu (non-inzulin-dependent -- NIDDM), někdy bývá označován také jako diabetes dospělých, protože většinou se objevuje u lidí středního věku. Tito lidé zpravidla mají dostatek inzulinu, ale jejich organismus na něj nereaguje. Přibližně 90 procent všech případů diabetu tvoří diabetes II. typu.

V počátečním stadiu nemoci se vyskytuje jen několik příznaků -- častější močení, žízeň a zvýšená chuť k jídlu. Odhaduje se, že touto nemocí trpí více než 400 000 obyvatel České republiky. Komplikace se objevují až později. Jsou to:

- oční problémy (diabetes je jednou z hlavních příčin oslepnutí v pozdějším věku);

- znecitlivění dolních a horních končetin, které může vést k amputaci;

- onemocnění ledvin, které je u lidí s diabetem až 18krát častější;

- zrychlení rozvoje aterosklerózy a zvýšení rizika infarktu myokardu.

Jednoduchou úpravou životního stylu, jakou například udělal Marvin, lze dosáhnout téměř zázračných výsledků. Nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny zjevně posiluje a aktivuje účinky tělesného inzulinu, který je díky tomu schopen přenášet glukózu z krve do buněk. V důsledku toho se do několika týdnů upraví hladina glukózy v krvi a je možné snížit dávky inzulinu či jej úplně vysadit. Tělesné cvičení je dalším faktorem, který pomáhá spotřebovat zvýšenou hladinu glukózy v krvi. Většina lidí trpících diabetem II. typu má nadváhu; proto když sníží svou tělesnou hmotnost, zpomalí se nebo zcela zastaví rozvoj nemoci.

Když se podle těchto principů začnou řídit lidé s diabetem I. typu, budou moci snížit dávky inzulinu a bude snadnější udržet hladinu glukózy na normálních hodnotách. Díky tomu se sníží riziko dalších komplikací.

Nechte si udělat nenáročný krevní test, který vám pomůže zjistit, jestli jste tímto onemocněním ohroženi.

Několik rad při diabetu II. typu

- Jezte nízkotučnou stravu.

- Jezte stravu s vysokým obsahem vlákniny, která pomáhá stabilizovat hladinu glukózy v krvi.

- Každý den cvičte. Při tělesném cvičení dochází ke spalování přebytečného cukru a mastných kyselin.

- Snižte svou tělesnou hmotnost. Velmi často je to jediná věc, která je potřebná pro dosažení vítězství nad touto nemocí.

Z knihy dr. Hanse Diehla „Umění žít zdravě". Vydalo nakladatelství Advent-Orion.

Počet přečtení: 2086
Datum: 20. 8. 2012