Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Cholin pomáhá při léčení žloutenky

Cholin pomáhá při léčení hepatitidy (žloutenky, zánětu jater). Studie na 37 pacientech zjistila, že léčení cholinem zkrátilo dobu trvání onemocnění virovou žloutenkou asi na polovinu.
|
Typ článku: Rady lékaře

V experimentech, které prováděl Hamilton, byla vyvolána u králíků stravou chudou na cholin cirhóza. Pouze vitamíny B komplexu, nikoliv však jednotlivé vitamíny, dokázaly zabránit rozvoji cirhózy.

Nejdůležitější funkce cholinu spočívá v součinnosti s inositolem jako součást lecitinu. Je nezbytný pro syntézu nukleových kyselin, DNA a RNA. Je nutný pro řádný metabolismus tuků. Je užitečný při léčení nefritidy (zánětu ledvin). Dokáže zabránit tvorbě žlučových kamenů a přispívá ke snižování vysokého krevního tlaku. Byl rovněž používán při léčení aterosklerózy, nemocí ledvin, zeleného zákalu a myasténie. Dlouhodobý nedostatek cholinu může vyvolat cirhózu, tukovou degeneraci jater a tvrdnutí cév.

Cholin je bohatě přítomen v kolostru, což je zvlášť výživné mateřské mléko, které se vylučuje během prvních dnů kojení. Prospívá při srdečním onemocnění. Během studie, která trvala po tři roky, zemřelo poloviční množství pacientů, kterým byl podáván cholin, oproti pacientům, kterým nebyl podáván.

Mezi potraviny obsahující hodně cholinu patří sójové boby, hrách, pivovarské kvasnice, pšeničné klíčky a špenát.

Z knihy Gunthera B. Pauliena, Ph.D. „The Divine Philosophy and Science of Health and Healing".

Počet přečtení: 3082
Datum: 13. 3. 2012