Bradavice | Prameny zdraví

Bradavice

Toto známé kožní onemocnění způsobují viry. Tenká hnědá vrstvička na povrchu bradavice je buď tenká vrstva hemoragie (krvácení), nebo je vyvolána ucpáním kapilár.

Bradavice

Rubrika: Infekční nemoci | Typ článku: Rady lékaře

Bradavice se snadno přenášejí. Během školní docházky trpí tímto onemocněním asi 7 % dětí. Nejčastější výskyt je mezi 12.-16. rokem života.

Bradavice během 1 roku většinou sama zmizí. Onemocnění nemusí vyvolávat žádné potíže, někdy se může objevit na tváři nebo na rukou jako kosmetická vada, jindy může být provázena i bolestmi (rukou či nohou).

Léčba

Šťáva z bílého zelí, dřeň rostliny aloe vera, tenké plátky syrového česneku nebo bramboru pomáhají zbavit se bradavic. Aplikujte dvakrát denně po dobu několika dní až několika týdnů. Některé bradavice mizí rychle, jiné pomaleji.

Postižená místa potírejte denně po dobu dvou týdnů olejem z pšeničných klíčků.

Potírejte postižené místo dvakrát denně mlékem fíkovníku. Bradavice zmizí zpravidla za několik dní.

Jedna z nejjednodušších metod léčby radí koncentrovanou solnou koupel (1,5 lžičky soli na 1,5 sklenice vody). Doporučuji 20minutovou koupel denně po dobu několika týdnů.

Šťáva z ananasu obsahuje enzym, který zvláčňuje ztvrdlé části kůže. Přikládejte obklady ze šťávy nebo přímo syrové kousky ananasové dřeně. Kúra trvá několik dní až dva týdny.

Velmi účinným prostředkem v léčbě bradavic je dostatek slunečního záření.

Zajímavý, nenáročný a prokazatelně účinný je tento způsob léčby: Na bradavici nalepte několik vrstev izolepy. Po šesti a půl dnech nehtem seškrábněte odumřelou kůži. Pokud se bradavice neodloupla, kúru po dvanácti hodinách zopakujte. U některých bradavic je nutné několikatýdenní léčení.

Lékařka z oddělení plastické chirurgie na Rebacca Sieff Government Hospital v Izraeli, Livia Warszawerová-Schwarczová, popisuje úspěšné léčení zejména bradavic na chodidle. Metoda je velmi jednoduchá: Na bradavici přiložíme vnitřní vrstvou kousek čerstvé banánové slupky a připevníme páskou. Slupku vyměňujeme několikrát denně po umytí postiženého místa. Jedenkrát týdně vrchní vrstvu bradavice odstraníme. Maximální délka kúry metodou Dr. Warszawerové-Schwarczové je 6 týdnů. Ve své studii uvádí, že po úplném odstranění bradavic se nové bradavice u vyléčených pacientů do dvou let nevyskytly.

Vyhýbejte se zbytečnému užívání tetracyklinu a jiných antibiotik. Při jejich užívání byl zaznamenán výskyt velkého množství bradavic.

Vyvarujte se vykousávání, rozškrabávání a jinému poškozování bradavic. Viry se nacházejí v kůži a porušením povrchu kůže dochází k jejich rozšíření.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 6 206 Datum: 20. 2. 2009