Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

17 tipů, jak bojovat s virózou

Pokud máte závažné příznaky virového onemocnění, užíváte léky nebo trpíte nějakým chronickým onemocněním, například cukrovkou, srdečním onemocněním či rakovinou, poraďte se před nasazením těchto přírodních léčebných prostředků se svým lékařem.
|
Typ článku: Články

Naordinujte si střídavou sprchu. – Při prvním náznaku nachlazení nebo chřipky si dejte „střídavou sprchu“. Čím dříve to uděláte, tím účinnější to bude. Tato procedura zvyšuje počet bílých krvinek proudících v krvi a dokáže odvrátit úplné propuknutí infekce.

Nejprve si pusťte horkou vodu, nejteplejší, jakou snesete (40,5°C-43,3°C). Po třech minutách pak pusťte studenou vodu. Začněte s menším rozdílem teplot. Pomůže vám, když budete u sprchování studenou vodou skákat na místě a třít si kůži. Studenou vodu nechejte proudit asi 30 vteřin. Nikdy ji nenechte téct tak dlouho, abyste prochladnuli – to je nežádoucí. Pokud je vám zima, pusťte znovu horkou vodu a ohřejte se; poté zkuste kratší dobu pod studenou sprchou, nebo si tentokrát pusťte studenou o trochu méně ledovou. Střídání horké a studené vody zopakujte celkem třikrát. Skončete studenou sprchou. Rychle se osušte a uložte se alespoň na hodinu do postele. Tento postup opakujte 1-2x denně.

Pokud trpíte cukrovkou, srdečním onemocněním nebo jinou poruchu krevního oběhu, výrazně rozdíl mezi teplotami zmenšete.

Odpočívejte. – Pokud budete nadále stejně aktivní jako běžně, obvykle zhoršíte své příznaky a prodloužíte dobu trvání nemoci. Zejména s horečkou byste měli ulehnout do postele a nechat tělo nerušeně vykonávat léčebný proces.

Pokud je to možné, neužívejte antibiotika. – Nachlazení a chřipku způsobují viry. Antibiotika léčí pouze bakteriální infekce, například streptokokovou infekci krku. Antibiotika navíc mohou narušit zdravou bakteriální rovnováhu v trávicím ústrojí. Vyzkoušejte bylinné přípravky, například česnek nebo echinaceu – mohou tělu pomoci v boji s infekcí i bez škodlivých vedlejších účinků. (Echinaceu užívejte, pouze když máte infekci; jinak může ztratit svoji účinnost.)

S objevením prvních potíží nasaďte vitamín C. – Vitamín C prokazatelně zmírňuje závažnost potíží a zkracuje délku trvání nachlazení nebo chřipky (1 000 mg ráno a 500 mg odpoledne).

Jezte jednoduchou stravu. – Vyvarujte se konzumace cukrů a tuků. Vyřaďte mléčné výrobky, ty zhoršují problémy související se zahleněním. Pijte hodně tekutin. Voda, polévka či zeleninový vývar jsou vhodné možnosti. Vypijte až 2,3 litrů denně.

Udržujte ruce, chodidla, krk a uši v teple. – Průtok krve nosními dutinami klesá společně s poklesem teploty končetin. Virům prospívá výsledné snížení teploty a zpomalený průtok krve nosními dutinami. Právě proto je člověk při prochladnutí méně odolný vůči infekcím horních cest dýchacích.

Nadýchejte se čerstvého vzduchu, ale pozor na průvan. – Udržujte v místnosti teplo (20-22°C), ale ne horko. Provádějte cvičení s hlubokým dýcháním, ideálně venku.

Dopřejte si trochu slunečních paprsků, ale neprochladněte. – Sluneční světlo posiluje imunitní reakci a zvyšuje tvorbu prospěšných hormonů, díky kterým se budete cítit lépe.

Nesnažte se za každou cenu zmírňovat horečku. – Horečka je obranný mechanismus těla pro boj s infekcí. Pokud je vám chladno, jste v zahřívacím stádiu horečky. Udělejte něco, co vás zahřeje. Když je vám horko a potíte se, přesunuli jste se do ochlazovacího stádia horečky. Často se tomu říká „srážení horečky“.

Uvolnění ucpaného nosu. – Pijte horký vývar nebo čaj, například mátový nebo zázvorový. Do polévek přidávejte hodně česneku a cibule, jezte je horké. Používejte slané kapky do nosu: rozpusťte ¼ lžičky soli a ¼ lžičky jedlé sody v 1 šálku teplé vody – nalijte do čisté lahvičky od očních kapek nebo nosního spreje. Používejte vodní odpařovač s eukalyptovou silicí. Na ucpané dutiny si přikládejte horký obklad. Kupte si v lékárně speciální náplasti na uvolnění nosu.

Úleva od bolesti v krku. – Kloktejte slanou vodu: ¼ lžičky soli na 1 šálek teplé vody. Cucejte pastilky se zinkem. Zvlhčujte vzduch v místnosti, zejména v noci. Přikládejte si na krk teplé obklady.

Proti kašli. – Pijte mátový nebo zázvorový čaj se lžičkou medu. Med smíchaný s čerstvou citrónovou šťávou může také utišit kašel, ale nepřehánějte to s ním. Používejte vodní odpařovač s eukalyptovou silicí. Dejte si na hruď horký zábal.

Užívejte přípravky s Lactobacillus acidophilus. – Mohou pomoci v boji s virovými i bakteriálními infekcemi tím, že zajistí hojnost prospěšné střevní mikroflóry.

Zmírněte stresovou zátěž. – Nepřemýšlejte neustále nad tím, jak se cítíte a o co všechno přicházíte. Čtěte oddechovou a pozitivní literaturu nebo poslouchejte příjemnou hudbu. Podle výzkumu provedeného na Carnegie Mellon University v Pittsburghu má pozitivní nálada schopnost zmenšovat závažnost příznaků.

Pokud máte závažné příznaky, navštivte lékaře. – Mezi závažné příznaky patří horečka nad 40°C (nebo 38,8°C když trvá déle než jeden den). Dále silná a přetrvávající bolest v krku, bolest uší, ztuhlý krk, vlhké zvuky jdoucí z hrudi, barevný hlen nebo chrchel a kašel přetrvávající více než týden po odeznění ostatních příznaků. Tyto příznaky mohou značit závažnější onemocnění.

Nešiřte infekci. – Zůstaňte doma. Používejte jednorázové kapesníky při každém zakašlání, kýchnutí a smrkání. Nepřipravujte jídlo pro ostatní, neseďte a nestůjte v blízkosti ostatních lidí. Myjte si pravidelně ruce.

Jakmile se začnete cítit lépe, nevracejte se ihned to normálního režimu. – Následkem je obvykle opětovné propuknutí nemoci. Šetřete se několik dalších dní a klidně dále zůstávejte v posteli. K normálnímu dennímu režimu a aktivitě se vracejte postupně a pomalu.

Z materiálů Uchee Pines Institute, USA

Počet přečtení: 1077
Datum: 17. 1. 2022