Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Žilní trombózy – daň za pohodlný život?

Diagnózu „žilní trombóza" ročně slyší až 20 000 Čechů. Nárůst výskytu cévních onemocnění má paradoxně na svědomí komfortní životní styl - do práce už nemusíme chodit kilometry jako naše babičky a denně na nás číhá množství svodů v podobě cigaret, alkoholu i nezdravého jídla.
Rubrika: Srdce a cévy
|
Typ článku: Články

Trombóza je závažný stav, kdy dochází k ucpání žíly krevní sraženinou. Odborníci ji nazývají trombus. V největším ohrožení je hluboký žilní systém dolních končetin. Může se však vyskytnout i v oblasti paží, pánve nebo hrudníku. Onemocnění je nebezpečné především rizikem uvolnění trombu a jeho putováním žilním řečištěm. Dostane-li se až do plic, může způsobit jejich selhání, tzv. plicní embolii. Na tuto komplikaci trombózy u nás ročně umírá až 600 pacientů.

Příznaky žilní trombózy

Nejčastějšími příznaky jsou otok a bolesti v postižené oblasti. Pocit tlaku může po končetině i různě putovat. Pacienti s žilní ucpávkou na dolní končetině mívají problém propnout špičku nohy a stěžují si na bolest při stisknutí chodidla. Všimnete-li si u sebe nebo kohokoli ve svém okolí podobných příznaků, neodkládejte návštěvu praktického lékaře.

Vrozené a získané rizikové faktory

Někteří lidé jsou k rozvoji cévních onemocnění predisponovaní už od narození, a to kvůli vrozené poruše srážlivosti krve. Vyskytl-li se podobný problém ve vaší rodině, nechte se raději preventivně vyšetřit.

Další rizikové faktory se mohou objevit v průběhu života. Více ohroženy jsou ty partie, kde jsme prodělali úraz nebo chirurgický zákrok. Opatrnost je potřebná ve chvílích, kdy máme omezený pohyb - například při nemoci nebo delších cestách. Vyvarovat bychom se měli kouření a nadváze. Více ohroženi jsou pacienti trpící chronickými záněty žil a otoky nohou. Riziko vzniku trombózy stoupá spolu s věkem.

Trombóza a hormonální změny

Některé hormony, především ženský hormon progesteron, mohou zvýšit srážlivost krve. Pozor by si měly dát především ženy ve 2. a 3. trimestru těhotenství, v šestinedělí a uživatelky hormonální antikoncepce. Těm doporučujeme preventivní vyšetření před zahájením užívání tabletek.

Léčba trombózy

Léčba závisí na rozsahu postižení žilního systému. Čím dříve k lékaři přijdeme, tím větší je šance, že se problém podaří zaléčit bez nutnosti pobytu v nemocnici. Lékař naordinuje léky proti srážlivosti krve, nejčastěji warfarin. Poučí přitom pacienta o riziku zvýšeného krvácení při jeho užívání. Jsou proto nutné pravidelné kontroly - tzv. Quickův test, kterým se ověří, že je krevní srážlivost stále v normě.

Prevence trombózy

Nejlepší prevencí je zdravý životní styl s vhodným pitným režimem a dostatkem pohybu. Při delších cestách nebo sezení v práci je vhodné se jednou za hodinu pořádně protáhnout. Není-li to možné, cvičte alespoň nohama - stoupejte si střídavě na špičky a na paty a zakružte chodidly. Pacientům s některými z výše uvedených rizikových faktorů se doporučuje nošení kompresních punčoch.

Máte pocit, že už víte o trombózách a jejich prevenci vše potřebné? Otestujte své znalosti v tomto jednoduchém kvízu!

Počet přečtení: 5633
Datum: 7. 10. 2013