Vypadá to, že se jedná o samé silné léky s mnoha vedlejšími účinky. Jak se může moje tělo s těmito léky vypořádat? | Prameny zdraví

Vypadá to, že se jedná o samé silné léky s mnoha vedlejšími účinky. Jak se může moje tělo s těmito léky vypořádat?

Vedlejší účinky mnoha léků z této poslední skupiny mohou být zvlášť silné. Dlouhodobá sledování nepříznivých vedlejších účinků všech léků, které se proti vysokému krevnímu tlaku podávají, odhalují, že u téměř 10 procent lidí jsou vedlejší účinky tak závažné, že je kvůli nim podávání léku přerušeno.

Vypadá to, že se jedná o samé silné léky s mnoha vedlejšími účinky. Jak se může moje tělo s těmito léky vypořádat?

Rubrika: Krevní tlak | Typ článku: Rady lékaře

Dalších 25 procent pacientů užívání léků rovněž přeruší – z důvodu podezření na nepříznivé vedlejší účinky.

Pravděpodobnost vzniku vedlejších účinků je u různých typů léků různá, závisí také na souběžném podávání dalších léků, dávkování a individualitě pacienta. Mezi běžné vedlejší účinky patří nízký krevní tlak, nízká hladina draslíku v krvi, podrážděný žaludek, bolesti kloubů, srdeční arytmie, srdeční selhání, vyrážky na kůži, ucpaný nos, svalové křeče, dehydratace, noční můry, bolení hlavy, deprese, ospalost, slabost a motání hlavy. Některé léky mohou omezovat fyzickou výkonnost, prodlužovat reakční dobu a zvyšovat množství chyb při řízení automobilu. U některých léků existuje podezření na jejich nepříznivý účinek na intelektuální výkonnost. Zaznamenáno bylo vynechávání paměti. Nejčastěji uváděným vedlejším účinkem užívání všech těchto léků je impotence, další nejčastější stížností je snížení zájmu o druhé pohlaví.

Už tím, že jste zařazen mezi pacienty s vysokým krevním tlakem, zvýšíte o 80 procent počet dní, které strávíte místo v práci doma. Diagnostikování vysokého krevního tlaku narušuje manželskou shodu a snižuje pocit pohody. Když jsou lidé konfrontováni s hypertenzí jako s nevyléčitelnou nemocí, stávají se nepřátelskými, bývají deprimováni a celkově se necítí dobře.

Vzhledem k tomu, že existuje tolik možných vedlejších účinků, měl byste se seznámit s možnými nepříznivými reakcemi, máte-li nějaký takový lék brát. Zdroje těchto informací naleznete v knihkupectvích a knihovnách. I váš lékař by měl být schopen a ochoten vám jasně a konkrétně vysvětlit, jaké nepříznivé reakce můžete očekávat.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 572 Datum: 15. 1. 2009