Terapie světlem – slibné výsledky u nezhoubných rakovin kůže | Prameny zdraví

Terapie světlem – slibné výsledky u nezhoubných rakovin kůže

Němečtí vědci vyvinuli techniku, která dokáže odhalit i léčit určitě druhy kožních onemocnění, včetně některých druhů rakoviny, pouhým používáním světla – zeleného, červeného a ultrafialového záření.

Terapie světlem – slibné výsledky u nezhoubných rakovin kůže

Rubrika: Rakovina | Typ článku: Studie

Bezbolestná a levná procedura umožní jasně ohraničit hranice kožní léze; tyto mohou být poté zcela odstraněny, přičemž nehrozí riziko, že část zůstane a způsobí pozdější návrat onemocnění. V některých případech lze dokonce léze světlem odstranit – odpadá tak potřeba chirurgického zákroku.

Krém obsahující složku zvanou aminolevulinová kyselina je nanesen na postiženou oblast. Nechá se čtyři hodiny působit. Molekuly proniknou do buněk, které se rychle dělí, jako jsou rakovinné buňky. Posvítí-li se poté na ošetřovanou oblast zeleným či červeným zářením, chemikálie se aktivují, zničí rakovinné buňky, ale přitom ponechají nedotčenou okolní zdravou tkáň.

Ve studii zkoumající použití této techniky při jednom určitém druhu kožního nádoru se ukázala 95procentní úspěšnost po pouhé jediné aplikaci. Podle dr. Fritsche z Düsseldorfské univerzity je tato technika známá již skoro sto let, teprve nyní se však začala používat při léčbě kožních problémů, a to včetně lupénky.

Počet přečtení: 3 294 Datum: 7. 7. 2007