Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Strava a redukce stresu zpomaluje růst nádorů prostaty

Výsledky malé studie naznačují, že strava s nízkým obsahem tuku a vysokým obsahem vlákniny spolu s redukcí stresu dokáží zpomalit růst nádorů prostaty. Vědci zjistili, že strava založená na rostlinných potravinách (s programem na snižování stresu) u 8 z 10 mužů pozitivně ovlivnila hladinu PSA, což je bílkovina, která je vytvářena prostatou a která se využívá jako tumorový marker.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Studie

Podle vědců dochází u více než třetiny mužů léčených na rakovinu prostaty během deseti let k opětovnému výskytu nemoci, což se projeví mj. zvýšením hodnot PSA. U mnoha z těchto mužů se rakovina rozšíří i do dalších částí těla.

Řada studií svědčí o tom, že západní strava s vysokým příjmem nasycených tuků z masa a mléčných výrobků a nízkým příjmem vlákniny z ovoce a zeleniny souvisí se zvýšeným rizikem rakoviny prostaty a dalších zhoubnějších nádorů. Existují i předběžné závěry, které svědčí o tom, že i po rozvinutí nemoci může být rakovina prostaty „citlivá“ na stravu. Možným vysvětlením je podle vědců, že nízkotučná strava s vysokým obsahem vlákniny snižuje hladinu mužských hormonů v krvi.

The Journal of Urology 2001;166:2202-2207

Počet přečtení: 3983
Datum: 4. 5. 2005