Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Stačí si představovat, že se hýbete – výsledek se dostaví!

Předchozí studie ukázaly, že trénink určitého svalu či svalové skupiny na jedné straně lidského těla dokáže přinést výsledky i na druhé straně těla, což naznačuje, že signály z mozku se zintenzivňují i zde, byť k žádnému skutečnému pohybu nedojde.
Rubrika: Náš mozek
|
Typ článku: Studie

Skupina lékařů se rozhodla zjistit, zda je to pravda. Vědci z Ohia rozdělili třicet dobrovolníků do tří skupin. Jedna skupina si měla představovat, že hýbe malíčkem, druhá skupina, že napíná ohýbač lokte - a třetí skupina si neměla představovat nic. Cvičení trvalo patnáct minut denně, pět dní v týdnu, po dobu celkem dvanácti týdnů.

U těch, kteří imaginárně cvičili malíčkem, došlo ke zvýšení jeho síly o 35 %. Síla ohýbače loktu se zvýšila u druhé skupiny o 13 %. U těch, kteří se žádným imaginárním cvičením nevěnovali, se žádný, ani imaginární, výsledek nedostavil.

Vedoucí studie, Dr. Ranganathan z Cleveland Clinic Foundation, se domnívá, že tato metoda může přinést značný prospěch např. pacientům po mozkové mrtvici či s poraněním míchy - kteří nemohou svaly skutečně pohybovat.

Počet přečtení: 3123
Datum: 11. 7. 2012