Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sója pomáhá při prevenci rakoviny

Když se ukázalo, že v některých kulturách se rakovina prsu vyskytuje 4-10× méně často než u Američanů, že poté, co se Japonky přestěhují na Havajské ostrovy, jsou již ve druhé generaci ohroženy rakovinou prsu z poloviny tak často jako Američanky a jejich vnučky žijící v San Francisku mají již stejný výskyt rakoviny prsu jako obyvatelky Kalifornie, vědci začali být velmi zaměstnáni. Objevili sóju.
Rubrika: Rakovina
|
Typ článku: Články

Po chemické stránce jsou celé sójové boby výživnější, protože celek je více než suma jeho částí. Celý sójový bob obsahuje tokoly, fenoplasty, fytosteroly, fosfolipidy, kyselinu fytátovou, karotenoidy, saponiny, inhibitory enzymů a oligosacharidy - což jsou všechno prospěšné látky. Podnikatelé však chtějí mít nějakou jednoduchou chemickou látku, která poskytuje rychlé účinky - a kterou si mohou patentovat a vydělat rychle miliony. Nemohou si nechat patentovat čisté přírodní substance, spoléhají tedy na identifikaci koncové molekuly, z níž vyrobí lék, který již může být patentován a draze prodáván. Dobrou zprávou je, že Stvořitel je o pěkný kus před nimi! Celá sója obsahuje mnohem více než jenom vybrané složky, jako je genistein a daidzein, se svým metabolitem equolem. Složky, které se dají patentovat, jsou sice účinné, ale nejedná se o žádnou zázračnou substanci.

Načasování příjmu sóji je důležité. Mnohem lepší je, když matka před těhotenstvím, v jeho průběhu i poté užívá celé sójové boby nebo když její potomci vyrůstají na sóje, než když začne obézní, nepohybující se a přecpávající se západní žena přidávat do svého dekadentního jídelníčku nějakou pilulku anebo část ze sóji - a pak se diví, že to nepomůže a dožaduje se něčeho silnějšího.

Kritici sóji rádi porovnávají výsledky pokusů u laboratorních myší, kterým byla odoperována štítná žláza nebo vaječníky s výsledky u normálních myší. Neporovnávejme jablka s hruškami! Když se podávají velké dávky genisteinu myším z první skupiny s oslabenou imunitou, výtažky ze sóji mohou napomáhat růstu uměle vyvolané rakoviny prsu. Kritikové proto křičí, že tamoxifen je nakonec nejlepším lékem. Měli bychom proto sóju zavrhnout? Ani náhodou!

V Číně a Asii již sója spolu s převážně rostlinným jídelníčkem zvítězila ve hře o prevenci rakoviny. Jednoduchá dieta a životní styl na Východě výrazně snižují celoživotní dávku estrogenu. Dokonce i adventistky sedmého dne mají dvojnásobný výskyt rakoviny prsu než klasické Japonky před tím, než byla mladá generace ovlivněna západním životním stylem. V zemědělské západní Číně dochází k vzestupu estrogenu u dívek v jejich devatenácti letech. Poté v průběhu dospělosti jsou jejich hladiny estrogenu mírně nižší a jeho produkce končí dříve. Také hladiny bílkoviny, která váže steroidy a chrání před nežádoucími účinky estrogenu, jsou vyšší. Výsledek? Úžasná ochrana před rakovinou prsu.

Tato dobrá zpráva samozřejmě nespočívá pouze na jednom druhu bobů. Intenzivní tělesná aktivita, časné ukládání se na lůžko a jednodušší sociální prostředí vedou k maximalizaci produkce melatoninu, která má za následek nižší estrogen drive hypotalamu. Další výživové, kulturní, ekologické a vrozené faktory současně pomáhají při tomto boji.

Vědci z Loma Linda University ukázali, že nahrazení sklenice kravského mléka při jídle sklenicí sójového mléka snižovalo riziko rakoviny prostaty o 70 procent.

Z časopisu Journal of Health and Healing

Počet přečtení: 2813
Datum: 29. 7. 2014