Skutečně jsem v lékařské ordinaci nervózní. Cítil jsem se tak už jako dítě. Mohl bych si měřit krevní tlak sám doma? | Prameny zdraví

Skutečně jsem v lékařské ordinaci nervózní. Cítil jsem se tak už jako dítě. Mohl bych si měřit krevní tlak sám doma?

Krevní tlak lze velmi snadno měřit. Stetoskopy a manžety na měření krevního tlaku jsou dnes poměrně levné a lze je zakoupit téměř v každé lékárně. Hodnoty, které si naměříte v klidu doma, jsou mnohem spolehlivější než hodnoty zjištěné v ordinaci u lékaře.

Skutečně jsem v lékařské ordinaci nervózní. Cítil jsem se tak už jako dítě. Mohl bych si měřit krevní tlak sám doma?

Rubrika: Krevní tlak | Typ článku: Rady lékaře

To platí zvláště pro lidi, jako jste vy, u kterých byla zjištěna mírná hypertenze. Podle jedné studie mělo 28 procent pacientů s tzv. mírnou hypertenzí normální krevní tlak, když si jej pravidelně měřili sami doma. První týden měření krevního tlaku se však ukázal být trochu stresující i v domácích podmínkách. Když lidé s mírně zvýšeným krevním tlakem pokračují v měření během několika příštích týdnů, kdy se postupně naučí s měřícím přístrojem bez problémů zacházet, pak přibližně polovina těchto lidí zjistí, že jejich krevní tlak je normální.

Také u lidí, kteří berou na vysoký krevní tlak nějaké léky, je domácí měření vítanou pomocí při hodnocení účinků terapie a zjišťování možného zbytečného předávkování. A kromě toho, máte-li vybavení na měření tlaku doma, ušetříte spoustu peněz za návštěvy u lékaře. Někdy se vám může zdát, že je váš tlak trochu zvýšen, protože cítíte určité napětí. S vlastním vybavením snadno zjistíte, jaký je váš krevní tlak, a nebudete jej muset odhadovat v závislosti na svých pocitech. Věřte tomu, že vysoký krevní tlak podle svých pocitů neodhalíte.

Dr. John A. McDougall, odborník na prevenci a léčbu civilizačních chorob

Počet přečtení: 3 323 Datum: 15. 1. 2009