Všechny články
Recepty
Strava
Vztahy
Zdraví
Životospráva
Další...
Nemoci

Sinusitida

Odborný výraz sinusitis znamená lidově zánět dutin. Dutiny jsou umístěny v kostech tváře (lícní a čelní kost) a jsou spojeny s dýchacími cestami. Jsou vystlány vlastní sliznicí, proto je zde možnost vzniku zánětu.
|
Typ článku: Rady lékaře

Sliznice nosu má vlastní obranný systém (produkuje lyzozym), který vytváří určitou odolnost vůči nemocem. Kouření, alkohol, mnoho léků a infekce snižují účinnost přirozených ochranných mechanismů těla a vytvářejí sklon k zánětu dutin.

Rozšířenými příčinami onemocnění jsou infekce horních cest dýchacích (chřipka, rýma), které díky anatomickému uspořádání snadno přecházejí z horních cest dýchacích do dutin lebečních kostí. Jinou významnou příčinou onemocnění je alergie. Také plavání, potápění a smrkání v době onemocnění horních cest dýchacích pomáhá zanášet infekci do dutin a respirační infekt může vyvolat zánět dutin.

Typickými příznaky onemocnění jsou bolesti hlavy, ucpaný nos, nechutenství, nucení ke zvracení, kašel, bolesti v krku, škrábání, zahleňování krku ap. Pacienti mohou mít zvýšenou teplotu, v závažnějším případě i horečku. Nejvíce bolí obvykle zuby horní čelisti, líce, někdy i oči. Potíže se objevují nedlouho po probuzení a trvají do pozdního odpoledne. Zánět dutin v čichových kostech může vyvolat tupou bolest za očima, bolest při pohybech očí, slzení, někdy škrábání v krku a noční kašel.86

Léčba

Vyhýbejte se tabákovému kouři a smogu. Kouření a zdržování se v místnostech, kde se kouří, dráždí sliznici a zhoršuje přirozený čisticí mechanismus organismu.

Vyhýbejte se také chladným a vlhkým podmínkám, které vyvolávají stažení cév (vazokonstrikci) a zhoršují funkci ochranných bílých krvinek (leukocytů).

Udržujte stejnou teplotu v místnosti. Vyhýbejte se prudkým změnám teploty vzduchu.

Vlhkost 40-50 % zlepší váš zdravotní stav.

Dbejte na dostatečný příjem tekutin (6-8 sklenic denně kromě tekutin ve stravě). Tekutiny podporují čištění a uvolňování hlenů.

Vyhýbejte se nosním kapkám, protože mnohé z nich mají spíše negativní účinky: na počátku otok nosní sliznice ustoupí, a pak se cévy prostřednictvím autonomního nervového systému uvolní a jejich rozšíření způsobí další otok sliznice. Při dlouhodobém užívání nosních kapek se může vyvinout návyk (viz senná rýma).

Horké obklady dutin usnadňují uvolňování hlenu. Vyždímaný ručník namočte do horké vody a přiložte na 5 minut na bolestivé místo. Horký obklad vystřídejte ledovým obkladem – jen na 30 sekund. Opakujte 3krát a ukončete ledovým obkladem.

Nahřívání dutin zmírňuje bolest. Doporučuji 10-20minutové ohřívání soluxem, infračerveným zářičem, 60W žárovkou nebo jen přiložit horký obklad 3-4krát denně.

Doporučuji proplachování nosu (viz senná rýma) solným roztokem (třetina lžičky soli na 2 dl vlažné vody).

Velmi známá a osvědčená metoda je napařování se nad vařícím solným roztokem s heřmánkem. Horký slaný a vlhký vzduch výborně proniká do dutin a uvolňuje hleny.

Doporučuji mátový čaj; pomáhá uvolnit dýchací cesty. Stejný účinek má také vdechování par éterických olejů (eukalyptový, mentolový) v sauně nebo horké páře.

Během infekce v nosu se vyhýbejte plavání a potápění. Tato činnost pomáhá přenosu infekce z nosu do dutin. Stejně negativní účinek má pobyt v letadle ve vysokých výškách.

Častou příčinou sinusitidy je alergická rýma. Vyhýbejte se proto všem látkám a potravinám, které vyvolávají alergické příznaky.

Horká koupel nohou je velmi účinná pro uvolnění ucpaných nosních dírek a hlenů. Koupel trvá 20-30 minut a stálá teplota lázně se udržuje připouštěním vody. Nakonec nohy opláchněte ve studené vodě a krátce se vyhřejte v posteli, dokud nohy nepřestanou trnout. Koupel můžete několikrát denně opakovat.

Hladovka může být celkem užitečná hlavně v počáteční fázi onemocnění, kdy vynecháním jídla, pitím zeleninových šťáv a dostatečným množstvím jiných tekutin pomůžete vylučování toxinů a bakterií z dýchacích cest.

Také aktivované dřevěné uhlí na sebe váže toxiny a pomáhá organismu vypořádat se s infekcí.

Doporučuji 3krát denně pít česnekový čaj, a sice po dobu 5-7 dnů. (V šálku převařené vody, teplé 60-70°C, rozmixujte 2-3 středně velké stroužky česneku.)

Česnek se dá úspěšně použít i takto: stroužek velký jako kávové zrnko jemně očistíte jen prsty tak, aby se neporušila jeho jemná kůžička, a vložíte ho pod horní ret – mezi dáseň zubů horní čelisti a vnitřní stranu horního rtu. Česnek by neměl štípat. Ponechte ho v ústech po celý den a 2krát denně ho vyměňte za nový. Tuto léčbu provádějte 7-10 dní. Zpočátku vám bude česnek možná trochu překážet, ale časem si zvyknete se stroužkem česneku bez problémů i spát. Látky, které se uvolňují z česneku, prostupují všemi tkáněmi hlavy a pomáhají léčit i staré záněty dutin, uší, zubů ap. Když si česnek správně připravíte, nebude váš dech nepříjemně páchnout.

MUDr. Igor Bukovský (Miniencyklopedie přírodní léčby, Advent-Orion)

Počet přečtení: 24652
Datum: 7. 2. 2009